Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

„Faust” - Tragiczna historia doktora Fausta na podstawie dramatu Goethego - opracowanie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Doktor Faust, główny bohater dramatu Johanna Wolfganga Goethe, był człowiekiem o wielkim intelekcie, wszechstronnie uzdolnionym oraz w pełni przekonanym o wyższości swojego geniuszu nad innymi. Uczony posiadał wszelkie tajniki wiedzy naukowej. Takie dziedziny jak filozofia, prawo, medycyna czy teologia, nie były mu obce. Dusza Fausta staje się, w dramacie Goethego, przedmiotem zakładu Mefistofelesa z Bogiem.

Największym marzeniem Fausta było wznieść się ponad ziemskie ograniczenia oraz zgłębić metafizyczną tajemnicę bytu ludzkiego. Wiedza książkowa i teoretyczna przestała mu wystarczać, im bardziej się w nią zagłębiał, z tym większą siłą odczuwał własną niedoskonałość. By lepiej poznać ludzką egzystencję, uczony sięgnął do czarnej magii. Dla spełnienia i zrealizowania swoich marzeń, był skłonny do każdego posunięcia. Wszechogarniające go poczucie pustki, ludzkiej nieudolności oraz ograniczoności dostępu do wiedzy, doprowadziła Fausta do krytycznego stanu. Wrażenie bezużyteczności dalszego istnienia budziło w mężczyźnie pragnienie śmierci. Wtedy właśnie na drodze Fausta stanął Mefistofeles. Diabeł zawarł z doktorem pakt, oddając mu się na służbę. Zobowiązał się do spełnienia każdego życzenia, za cenę oddania mu duszy. Mefistofeles, chcąc doprowadzić do upadku swoją...

Podobne wypracowania