Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Stanisław Lem „Przyjaciel Automateusza” - streszczenie, opracowanie. Stanisław Lem „Bajki robotów”

Stanisław Lem,Bajki robotów, literatura współczesna, opracowanie

Bajka Stanisława Lema pt.: „Przyjaciel Automateusza” to przezabawna opowieść o przyjaźni, którą zawiązał pewien robot, i która wywarła ogromny wpływ na jego całe życie.

Otóż, tytułowy Automateusz miał wyruszyć w daleką, niebezpieczną podróż, wcześniej jednak chciał znaleźć sobie jakiegoś towarzysza, który dzieliłby z nim trudy wyprawy, służył pomocą i radą. Robot usłyszał o pewnym wynalazcy, który stworzył urządzenie zwane elektrycznym przyjacielem. Postanowił zakupić więc jednego i razem z nim ruszyć w drogę. Wynalazca sprzedał mu elekroprzyjaciela, i zachwalając jego zalety, włożył w ucho Automateuszowi; przyjaciel bowiem był maleńki jak ziarnko grochu, miał jednak zaprogramowany doskonały elektryczny rozum, który zawsze miał służyć robotowi w potrzebie. Był bardzo funkcjonalny, bo wystarczyło go włożyć do ucha i zatkać watą, by z niego nie wyleciał i już był z nami przez całe życie, poza tym był także nieśmiertelny i niezniszczalny.

Automateusz, uradowany nowym zakupem, wyruszył w podróż. Wuch, bo tak miał na imię jego towarzysz, opowiadał mu przez całą trasę niezliczone ilości zabawnych historii i budził go rano łagodnym śpiewem. Ta sielanka trwała do chwili, gdy okazało się, że robot musi część...

Podobne wypracowania