Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Ignacy Krasicki „Dewotka” - interpretacja bajki, opracowanie

Bajki Ignacego Krasickiego są utworami, w których poeta często przekazywał bolesną prawdę o współczesnym sobie świecie. Za takie dzieło zdecydowanie możemy uznać „Dewotkę” piętnującą fałszywą religijność.

Przestrzeń sześciu wersów okazuje się wystarczająca, by Krasicki w sposób mistrzowski przedstawił w niej dynamiczną scenę, a dodatkowo opatrzył ją komentarzem. Wspomniana sytuacja rozgrywa się w pokoju tytułowej bohaterki. Punktem wyjścia jest jakieś drobne przewinienie, którego dopuściła się jej służąca. W tym momencie następuje swego rodzaju rozwarstwienie utworu. Rozgrywa się on na dwóch płaszczyznach - działania i modlitwy. Obydwie poniekąd się wykluczają. Dewotka w sferze modlitwy zapewnia, że odpuszcza winy, a w tym samym momencie bezlitośnie bije swoją służącą z powodu jakiejś błahostki. U człowieka, którego wiara jest autentyczna nie powinien pojawić się taki rozziew. Dekalog i typowa moralność najprawdopodobniej powstrzymałyby go przed takim działaniem.

Poeta nie ogranicza się tylko do egzemplifikacji tego zjawiska. Zostaje ono także opatrzone komentarzem. „Uchowaj, Panie Boże, takiej pobożności” - te kilka słów doskonale oddaje zamysł całego utworu. Zapewne warto jeszcze dodać,...

Podobne wypracowania