Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

William Szekspir „Hamlet” - recenzja dramatu

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

„Hamlet” to tragedia niejednoznaczności i ciągłego balansu pomiędzy skrajnymi cechami postaci. Nie jest to prosta historia ze schematycznie nakreślonymi bohaterami, których łatwo da się podzielić na dobrych i złych. Ich czyny wymykają się jednoznacznej ocenie, gdyż Szekspir oświetla je z różnych stron.

W zależności od interpretacji, bohaterowie mogą jawić się jako zwyczajni ludzie lub też jako pozbawione moralności i skrupułów bestie. Jako tchórze albo wrażliwi, nie dający sobie rady ze znalezieniem się w okrutnym świecie filozofowie. Jako mordercy lub wybitni strategowie. Przez wzgląd na problematyczność postaci, sam dramat nabiera cech tajemniczości, a nawet grozy.

Szekspir znany jest z umiejętności przedstawiania psychologii postaci. Żaden z jego bohaterów nie jest jednowymiarowy, dlatego wydają się oni tak realistycznie nakreśleni. Dramaturg ukazuje cechy charakterystyczne dla całego rodzaju ludzkiego, co sprawia, że jego tragedie są aktualne nawet w XXI wieku. Emocje takie jak miłość, zawiść, chęć zemsty i pragnienie władzy były znane i powszechne zarówno w renesansie, jak i teraz. Szekspir porusza problemy uniwersalne, ogólnoludzkie dotyczące życia, śmierci i moralności.

Główną postacią...

Podobne wypracowania