Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Maria Konopnicka „A jak poszedł król na wojnę” - interpretacja i analiza wiersza

„A jak poszedł król na wojnę” to wiersz opowiadający o wojennych losach monarchy i prostego chłopa, Stacha. Król wywołuje wojnę i posyła na nią żołnierzy takich jak Stach. Monarcha wyrusza do boju przy wtórze muzyki i fanfar, chłopu szumią kłosy zbóż. Król wiedzie wspaniały orszak, chłop wędruje pieszo do swego oddziału. Monarcha wygrywa bitwy, ale tylko dzięki męstwu i poświęceniu prostych żołnierzy podobnych do Stacha. Król wraca z wojny witany biciem w dzwony. Chłop nie obejrzy już rodzinnej wioski, ginie w jednej z bitew i bliscy urządzają mu pogrzeb. Ceremonia odbywa się w ciszy i spokoju, nikt nie bije w dzwony.

Tematem utworu jest nierówność i niesprawiedliwość społeczna. Wojnę wywołują królowie, ale to chłopi nadstawiają za nich karku. Stach nie jest najemnikiem, nie dostaje jak zawodowi żołnierze pieniędzy za swoje poświęcenie. Walczy, bo jego życie należy do króla. Nie ma innego wyjścia, jak tylko ruszyć na wojnę, mimo że nie chce tego robić, nie rozumie przyczyn konfliktu, nie stoi po żadnej ze stron. Problem ten ukazany jest także w utworze „Bartek zwycięzca” Henryka Sienkiewicza. Tam prosty chłop rusza na wojnę z Francuzami. Nie wie, dlaczego musi z nimi walczyć, za dobrą...

Podobne wypracowania