Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Janusz Korczak „Król Maciuś Pierwszy” - charakterystyka Maciusia

Król Maciuś Pierwszy był synem Stefana Rozumnego. Po śmierci swojego ojca przejął władzę na państwem. Chłopiec miał wtedy dziesięć lat. Maciuś miał dwójkę najlepszych przyjaciół- Felka i Irenkę. Młody król wcale nie cieszy się z obowiązków, które na niego spadły. Urzędnicy i ministrowie wciąż go strofują i kontrolują, narzekają także na brak pieniędzy w państwowym skarbcu. Maciuś marzy jedynie o tym, żeby móc pobawić się z innymi dziećmi. 

Niedługo po objęciu władzy przez chłopca wybucha wojna. Maciuś wraz ze swym przyjacielem Felkiem wyrusza na font w przebraniu jako zwykły żołnierz. Pod jego nieobecność ministrowie obwożą po kraju porcelanową lalkę, która ma go udawać. Podczas wojny Maciuś wykazuje się ogromnym męstwem. Przekonuje się także o nieuczciwości swoich ministrów. Po wygranej wojnie chłopiec wprowadza w kraju pierwsze reformy. Rozkazuje rozdać wszystkim dzieciom czekoladę, wybudować huśtawki w ogrodzie pałacu oraz stworzyć sejm dla dzieci. Niestety na wszystkie reformy brakuje pieniędzy, dlatego Maciuś decyduje się na podróż do bogatego afrykańskiego króla Bum-Drum. Chłopiec zdobywa jego zaufanie o otrzymuje potrzebne pieniądze. Buduje za nie między innymi fabrykę łyżew oraz zoo. 

W wyniku spisku ministrów Maciuś podpisuje dokumenty, które doprowadzają do kolejnej wojny. Wokół chłopca pojawiają się szpiedzy, zdradza go także najlepszy przyjaciel Felek. Maciuś przegrywa kolejną wojnę i zostaje skazany na banicję na bezludną wyspę. Chłopiec jest wcieleniem odpowiedzialności i uczciwości. Mimo młodego wieku przejął odpowiedzialność za swoje państwo. Był uczciwy i prostolinijny dlatego nie potrafił przejrzeć spisków swoich ministrów. Maciuś rządził w sposób dobry i pomysłowy, doceniał wartość rozmowy i kompromisu ze swoimi wrogami. Pieniądze i własny interes nie były dla niego najważniejsze. Młody król był sprawiedliwy i głęboko wierzył, że swoimi reformami zmieni państwo na lepsze. Niestety dorośli niedoceniali talentu Maciusia, zapomnieli, że kiedyś też byli dziećmi.

Podobne wypracowania do Janusz Korczak „Król Maciuś Pierwszy” - charakterystyka Maciusia