Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Władysław Reymont „Chłopi” - Jagna jako postać tragiczna - charakterystyka

Jedną z ciekawszych kreacji kobiecych w naszej literaturze jest Jagna Paczesiówna, bohaterka epopei chłopskiej Reymonta. Jest to postać niejednoznaczna w ocenie, złożona i niezwykle zajmująca. Spełnia w dziele funkcję symboliczną. Jej życie z góry skazane jest na klęskę, gdyż determinują je czynniki niezależne od bohaterki i w tym najpełniej uwidacznia się jej tragizm.

Wszystkie czyny Jagny wypływają z niewyczerpanego źródła miłości jakim skłonna jest darzyć wszystkich, a w szczególność przedstawicieli płci męskiej. Kieruje nią nie rozum i rozsądek lecz nieokiełznany pociąg fizyczny, którego nie jest w stanie stłumić. Bohaterka bez zastanowienia poddaje się woli matki i wychodzi nieszczęśliwie za mąż za podstarzałego Macieja Borynę. Wybór tym tragiczniejszy, że jego syn Antek zdążył już zawładnąć sercem dziewczyny. Ta jednak nie waha się i wtarga w życie rodzinne mężczyzny całkowicie je burząc, krzywdząc przy tym niewinną Hankę i jej dzieci. Sama nie odczuwa wyrzutów sumienia, usprawiedliwiając swój czyn brakiem szans na normalne pożycie z Maciejem.

Jagna miewa często nieokreślone, zmienne nastroje, snuje się po wsi jak cień, często płacze bez powodu i nie potrafi znaleźć sobie niegdzie miejsca. ,,Jej było...

Podobne wypracowania