Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Maria Pawlikowska-Jasnorzewska - wiersze. Twórczość Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej - ogólna charakterystyka

Maria Pawlikowska-Jasnorzewska, Pawlikowska-Jasnorzewska, Maria Pawlikowska-Jasnorzewska wiersze, Maria Pawlikowska-Jasnorzewska twórczość, Maria Pawlikowska-Jasnorzewska poezja,

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Maria Pawlikowska-Jasnorzewska przyszła na świat w 1891 r. w Krakowie. Umarła 54 lata później – a więc w 1945 r. – w Manchesterze. Najlepsze lata jej twórczości przypadły na okres dwudziestolecia międzywojennego.

Poetka była luźno związana z grupą poetycką Skamander. Nie była formalnie jej członkiem, jednak czerpała liczne inspiracje z twórczości pięciu znakomitych literatów. Dlatego liczne jej wiersze oscylują wokół tematu codzienności, a ich żywy i dynamiczny nastrój może nieco przypominać wczesne utwory Skamandrytów. „Excentrycy” to właśnie dzieło tego typu, gdzie pojawia się afirmacja życia, a sytuacja liryczna rozgrywa się w pospolitym miejscu – jest nim dancing, gdzie zespół gra najnowsze przeboje, a na parkiecie w zgodzie tańczą mąż i żona, tytułowi „Excentrycy”.

Maria Pawlikowska-Jasnorzewska najlepiej opanowała gatunek poetycki zwany miniaturą. Można powiedzieć, że odkurzyła ona stary model twórczości nadając mu cechy nowoczesne. W swoich króciutkich (najczęściej czterowersowych) utworach przedstawiała barwne obrazki, które kończyły się zabawną puentą. Nie był to rubaszny czy też ironiczny humor, cechowała go niebywała subtelność. Doskonałymi...

Podobne wypracowania