Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Dzieje Skawińskiego - żołnierza i tułacza - omów temat na podstawie „Latarnika” Henryka Sienkiewicza

Głównym bohaterem noweli Henryka Sienkiewicza „Latarnik” jest Skawiński - mężczyzna siedemdziesięcioletni, jednak nadal zdrowy, krzepki i silny: „Włosy miał zupełnie białe, płeć spaloną, jak u Kreolów, ale sądząc z niebieskich oczu, nie należał do ludzi Południa. Twarz jego była przygnębiona i smutna, ale uczciwa”.

Główny bohater jest Polakiem. W rozmowie z amerykańskim konsulem dowiadujemy się o jego żołnierskiej przeszłości. Skawiński walczył w powstaniu listopadowym, wojnie domowej w Hiszpanii, w czasie Wiosny Ludów, na Węgrzech oraz w Stanach przeciw południowcom. Za swoje poświęcenie służbie wojskowej Skawiński otrzymał wiele odznaczeń, czym zaimponował konsulowi Stanów Zjednoczonych. Polak został uhonorowany najwyższymi odznaczeniami francuskimi oraz odznaczeniem Legii Honorowej.

Skawiński prowadził koczowniczy tryb życia. Imał się każdej pracy: „(...) był kopaczem złota w Australii, poszukiwaczem diamentów w Afryce, strzelcem rządowym w Indiach Wschodnich”, pracował jako harpunnik na wielorybniku, prowadził farmę w Kalifornii, handlował z dzikimi plemionami w Brazylii, miał warsztat kowalski w Helenie w Arkansas, był właścicielem fabryki cygar w Hawanie. Jednak każdy zawód,...

Podobne wypracowania