Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

E. E. Schmitt „Dziecko Noego” - streszczenie powieści

Akcja książki rozgrywa się w czasie wojny i faszystowskich represji. Joseph to siedmioletni chłopiec, Żyd z pochodzenia. Rodzice, obawiając się o losy syna, postanawiają umieścić go dla bezpieczeństwa w szlacheckiej rodzinie państwa de Sully.

Niestety z czasem zwiększa się ilość niemieckich kontroli, które mają na celu odnalezienie ukrywających się Żydów. Joseph zostaje więc oddany pod opiekę księdza Ponsa, który prowadzi sierociniec. Chłopiec otrzymuje nowe papiery, które zapewniają mu inne nazwisko i historię pochodzenia.

Bohater czuje się bardzo samotny i zagubiony, tęskni za swoimi rodzicami. W domu dziecka poznaje pewnego chłopca o imieniu Rudi. On także jest Żydem, ale zgodnie z panującymi zasadami takie fakty muszą być ukrywane. Mimo iż żadne z dzieci nie przyznaje się do swoich korzeni, okazuje się to być oczywiste. Joseph wie, że Rudi jest Żydem, takim samym jak on. Czuje to i nie jest już tak samotny. Ojciec Pons dobrze opiekuje się bohaterami i zapewnia im wsparcie duchowe. Często jednak wymyka się ukradkiem i dziwnie zachowuje. Joseph zastanawia się, co takiego robi i dokąd się udaje. Okazuje się, że ksiądz jest kolekcjonerem, który zbiera żydowskie kroniki, księgi i pamiątki. Robi to, aby ocalić własną kulturę i nie pozwolić, by przyszłe pokolenia o niej zapomniały.

Joseph zaczyna rozumieć, jak ważna jest jego przeszłość i tożsamość, odnosi się z szacunkiem do żydowskiej historii i kultury. Pewnego dnia do sierocińca przybywa niemiecka kontrola. Żydowscy chłopcy, którzy właśnie biorą kąpiel, zostają nakryci. Funkcjonariusz gestapo okazuje jednak serce i nie zabiera ze sobą dzieci. Ale od tego czasu kontrole stają się coraz częstsze. W końcu dochodzi do najgorszego; ksiądz zostaje oskarżony o ukrywanie Żydów i musi wydać dzieci. Ojciec Pons zachowuje trzeźwy umysł i błaga o jeszcze jeden dzień na przygotowania. Wtedy Joseph i inne dzieci uciekają, aby ocaleć. Rudi odnajduje swoją matkę, ale wojna bardzo ją zmieniła, chłopiec nie mógł jej rozpoznać.

Josephowi także udaje się uciec. Po latach trafia do miasta, w którym toczą się walki i bitwy, związane z wojną domową. Młodzieniec postanawia, że będzie gromadził pamiątki po tych wydarzeniach, aby ocalić pamięć oraz historię. Otwiera więc nową kolekcję.

Podobne wypracowania do E. E. Schmitt „Dziecko Noego” - streszczenie powieści