Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Bolesław Prus „Z legend dawnego Egiptu” - streszczenie skrótowe

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Władca Egiptu, stuletni Ramzes, leży na łożu śmierci. Prosi swego lekarza, by dał mu silne lekarstwo: „Wiem, że znasz tęgie lekarstwa, które albo zabijają, albo od razu leczą. Przyrządź mi jedno z nich, właściwe mojej chorobie, i niech mi się to raz skończy”. Lekarz początkowo nie chce spełnić rozkazu, tłumacząc, że lekarstwa takie są niebezpieczne nawet dla młodzieńców, lecz faraon ponawia polecenie. Mówi również, że w przypadku jego śmierci kolejnym faraonem winien zostać jego wnuk, Horus. Po wypiciu leku wzywa astrologa i pyta go o wydarzenia, które tamten widzi w układzie gwiazd. Astrolog mówi o bliskiej śmierci członka rodziny królewskiej i wyraża ubolewanie nad decyzją władcy o wypiciu tak silnego leku. Ramzes poleca zaprowadzić młodego Horusa do sali faraonów, gdzie czekać ma na pierścień dziada, by w sprawowaniu rządów w kraju nie było ani chwili przerwy.

Horus płacze nad bliską śmiercią dziada. Idzie jednak posłusznie do sali faraonów, gdzie czeka na dalszy rozwój wypadków. Patrzy w dal i dostrzega wiele dziwiących go zjawisk, o których zaczyna rozmawiać z jednym z swych dworzan. Tutaj poznajemy detale rządów faraona Ramzesa oraz dzieje rodziny królewskiej....

Podobne wypracowania