Bolesław Prus „Z legend dawnego Egiptu” - streszczenie skrótowe
JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!
- 4914 wypracowanie - Język polski
- 1594 wypracowanie - WOS
- 2021 wypracowanie - Historia
- 787 wypracowanie - Religia
- 528 wypracowanie - Język angielski
- 58 wypracowanie - Język niemiecki
Władca Egiptu, stuletni Ramzes, leży na łożu śmierci. Prosi swego lekarza, by dał mu silne lekarstwo: „Wiem, że znasz tęgie lekarstwa, które albo zabijają, albo od razu leczą. Przyrządź mi jedno z nich, właściwe mojej chorobie, i niech mi się to raz skończy”.
Lekarz początkowo nie chce spełnić rozkazu, tłumacząc, że lekarstwa takie są niebezpieczne nawet dla młodzieńców, lecz faraon ponawia polecenie. Mówi również, że w przypadku jego śmierci kolejnym faraonem winien zostać jego wnuk, Horus. Po wypiciu leku wzywa astrologa i pyta go o wydarzenia, które tamten widzi w układzie gwiazd. Astrolog mówi o bliskiej śmierci członka rodziny królewskiej i wyraża ubolewanie nad decyzją władcy o wypiciu tak silnego leku. Ramzes poleca zaprowadzić młodego Horusa do sali faraonów, gdzie czekać ma na pierścień dziada, by w sprawowaniu rządów w kraju nie było ani chwili przerwy.
Plany Horusa po objęciu władzy
Horus płacze nad bliską śmiercią dziada. Idzie jednak posłusznie do sali faraonów, gdzie czeka na dalszy rozwój wypadków. Patrzy w dal i dostrzega wiele dziwiących go zjawisk, o których zaczyna rozmawiać z jednym z swych dworzan. Tutaj poznajemy detale rządów faraona Ramzesa oraz dzieje rodziny królewskiej. Matka Horusa została przez jej ojca pochowana razem z niewolnikami, ponieważ za życia okazywała im zbyt wiele łaski. Jego nauczyciel Jetron został wypędzony z kraju, ponieważ głosił idee miłosierdzia. Ukochana Horusa, Berenika, jest zamknięta w więzieniu klasztornym. Wszystkie te sprawy będą teraz w mocy Horusa, kiedy zostanie już władcą. Będzie mógł umieścić ciało matki w krypcie faraonów, przywrócić Jetronowi godność i urząd, wreszcie połączyć się z narzeczoną.
W pewnym momencie Horus czuje ukąszenie owada. Bierze je za niegroźne ukłucie pszczoły, więc nie poświęca mu wiele uwagi. Do sali wchodzi wódz armii z wiadomością, że stary Ramzes już niemal dogorywa i niedługo dostanie Horus pierścień faraonów, symbol władzy. Młody człowiek planuje zawrzeć pokój z narodem Etiopów, ponieważ dość ma już wojen i przelewu krwi. Planuje również obniżyć podatki i dać niewolnikom trzy wolne dni na tydzień. Do wprowadzenia zmian brakuje mu tylko pierścienia, którym musi dotknąć edyktów, by stały się one prawomocne.
Nieoczekiwany zwrot akcji
Do sali wchodzi lekarz faraona z informacją, że Ramzes już kona. Horus prosi go o obejrzenie ukąszenia, które coraz mocniej mu doskwiera. Okazuje się, że to nie pszczoła ukłuła mężczyznę, lecz bardzo jadowity pająk. Dla Horusa nie ma ratunku, musi umrzeć już za kilka chwil. Ma jednak nadzieję, że przynajmniej zdąży dotknąć świętym pierścieniem napisanych już edyktów, lecz pierścień wciąż tkwi na palcu dogorywającego Ramzesa. Horus umiera. Do sali wbiega posłaniec z wiadomością o cudzie - faraon Ramzes odzyskał oddech i zdrowie, już planuje wybrać się następnego dnia na polowanie na lwy.
Podobne wypracowania do Bolesław Prus „Z legend dawnego Egiptu” - streszczenie skrótowe
- Dobro i zło - „Mistrz i Małgorzata” Bułhakowa jako powieść filozoficzna o moralności. Opracowanie
- Sprawozdanie z wybranej sytuacji w klasie Mikołajka - R. Goscinny, J.J. Sempe „Mikołajek”
- Stanisław Lem „Wielkie lanie” - charakterystyka postaci. Kim są bohaterowie opowiadania Lema?
- Leopold Staff „Pierwsza przechadzka” - interpretacja i analiza
- Horacy „Do Apollina” - interpretacja i analiza wiersza
- Maria Pawlikowska-Jasnorzewska - wiersze. Twórczość Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej - ogólna charakterystyka
- Wojciech Bogusławski - biografia, życiorys
- Dzieje Skawińskiego - żołnierza i tułacza - omów temat na podstawie „Latarnika” Henryka Sienkiewicza
- E. E. Schmitt „Dziecko Noego” - streszczenie powieści
- Edward Redliński „Konopielka” - motyw wsi - opracowanie
- Interpretacja fragmentu z „Pamiętników” Jana Chryzostoma Paska - „Bitwa”
- Symbolizm w literaturze - Symbolizm w twórczości Charlesa Baudelaire'a. Opracowanie
- Stefan Żeromski „Przedwiośnie” - opowieść o szklanych domach i jej funkcja artystyczna w powieści
- Olga Tokarczuk „Dom dzienny, dom nocny” - główne wątki
- Jan Kochanowski „O życiu ludzkim”, „Dar” Czesława Miłosza - interpretacja i analiza porównawcza
- Juliusz Słowacki „Beniowski” - streszczenie skrótowe
- Adam Mickiewicz „Sonety Krymskie” - „Burza” - interpretacja i analiza sonetu
- Jan Kochanowski „Pieśni XI” („Stateczny umysł pamiętaj zachować”) - analiza wiersza - renesansowa recepta na dobre życie
- Eric Emmanuel Schmitt „Oskar i pani Róża” - recenzja utworu
- Polska rzeczywistość w „Przedwiośniu” Stefana Żeromskiego