Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Bolesław Prus „Z legend dawnego Egiptu” - streszczenie skrótowe

Władca Egiptu, stuletni Ramzes, leży na łożu śmierci. Prosi swego lekarza, by dał mu silne lekarstwo: „Wiem, że znasz tęgie lekarstwa, które albo zabijają, albo od razu leczą. Przyrządź mi jedno z nich, właściwe mojej chorobie, i niech mi się to raz skończy”. Lekarz początkowo nie chce spełnić rozkazu, tłumacząc, że lekarstwa takie są niebezpieczne nawet dla młodzieńców, lecz faraon ponawia polecenie. Mówi również, że w przypadku jego śmierci kolejnym faraonem winien zostać jego wnuk, Horus. Po wypiciu leku wzywa astrologa i pyta go o wydarzenia, które tamten widzi w układzie gwiazd. Astrolog mówi o bliskiej śmierci członka rodziny królewskiej i wyraża ubolewanie nad decyzją władcy o wypiciu tak silnego leku. Ramzes poleca zaprowadzić młodego Horusa do sali faraonów, gdzie czekać ma na pierścień dziada, by w sprawowaniu rządów w kraju nie było ani chwili przerwy.

Horus płacze nad bliską śmiercią dziada. Idzie jednak posłusznie do sali faraonów, gdzie czeka na dalszy rozwój wypadków. Patrzy w dal i dostrzega wiele dziwiących go zjawisk, o których zaczyna rozmawiać z jednym z swych dworzan. Tutaj poznajemy detale rządów faraona Ramzesa oraz dzieje rodziny królewskiej. Matka Horusa została przez jej ojca pochowana razem z niewolnikami, ponieważ za życia okazywała im zbyt wiele łaski. Jego nauczyciel Jetron został wypędzony z kraju, ponieważ głosił idee miłosierdzia. Ukochana Horusa, Berenika, jest zamknięta w więzieniu klasztornym. Wszystkie te sprawy będą teraz w mocy Horusa, kiedy zostanie już władcą. Będzie mógł umieścić ciało matki w krypcie faraonów, przywrócić Jetronowi godność i urząd, wreszcie połączyć się z narzeczoną.

W pewnym momencie Horus czuje ukąszenie owada. Bierze je za niegroźne ukłucie pszczoły, więc nie poświęca mu wiele uwagi. Do sali wchodzi wódz armii z wiadomością, że stary Ramzes już niemal dogorywa i niedługo dostanie Horus pierścień faraonów, symbol władzy. Młody człowiek planuje zawrzeć pokój z narodem Etiopów, ponieważ dość ma już wojen i przelewu krwi. Planuje również obniżyć podatki i dać niewolnikom trzy wolne dni na tydzień. Do wprowadzenia zmian brakuje mu tylko pierścienia, którym musi dotknąć edyktów, by stały się one prawomocne.

Do sali wchodzi lekarz faraona z informacją, że Ramzes już kona. Horus prosi go o obejrzenie ukąszenia, które coraz mocniej mu doskwiera. Okazuje się, że to nie pszczoła ukłuła mężczyznę, lecz bardzo jadowity pająk. Dla Horusa nie ma ratunku, musi umrzeć już za kilka chwil. Ma jednak nadzieję, że przynajmniej zdąży dotknąć świętym pierścieniem napisanych już edyktów, lecz pieścień wciąż tkwi na palcu dogorywającego Ramzesa. Horus umiera. Do sali wbiega posłaniec z wiadomością o cudzie - faraon Ramzes odzyskał oddech i zdrowie, już planuje wybrać się następnego dnia na polowanie na lwy.

Podobne wypracowania do Bolesław Prus „Z legend dawnego Egiptu” - streszczenie skrótowe