Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Tadeusz Konwicki „Mała apokalipsa” - tragizm w „Małej apokalipsie” Konwickiego. Opracowanie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Tragizm w utworze Tadeusza Konwickiego „Mała apokalipsa” rozgrywa się na co najmniej kilku płaszczyznach dotycząc nie tylko pojedynczych postaci, ale i całego kraju, Polski. Powieść, wydana pod koniec lat siedemdziesiątych w wydawnictwie opozycyjnym, opowiada o pisarzu, który ma dokonać samospalenia przed budynkiem Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie, by zaprotestować przeciwko włączeniu Polski do ZSRR i polityce polskich władz. Książka opisuje jeden dzień z życia głównego bohatera, dzień który ma być jego ostatnim – od rana aż do wieczora, kiedy ma popełnić samobójstwo. Ostatecznie nie wiadomo, czy narrator – bo przebieg zdarzeń poznajemy z perspektywy bohatera – zdecydował się na ten desperacki krok.

Tragizm „Małej apokalipsy” to przede wszystkim tragizm głównego bohatera. To taki bohater mimo woli, wybrany do samobójczej misji przez kolegów opozycjonistów. Narrator początkowo nie chce brać na swoje barki tego zadania, broni się przed nim, ale stopniowo oswaja się z losem, jaki go czeka. Tragizm bohatera polega na jego bierności, mężczyzna żyje tak, że jego życie przepływa obok niego. Samotnie koczuje w zapuszczonym mieszkaniu w centrum Warszawy z widokiem na Pałac Kultury...

Podobne wypracowania