Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Nowela - budowa i znaczenie noweli jako gatunku w odniesieniu do „Dekameronu” Boccaccia

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Początków noweli jako gatunku trzeba szukać już w tradycji ustnej. Trudno jednoznacznie określić, skąd się wzięła, ponieważ wyznaczniki formalne zrodziły się znacznie później. Z dużym prawdopodobieństwem przyjmuje się, że pierwsze opowiadania tego typu - tzn. krótkie, narracyjne, jednowątkowe - narodziły się w Jonii, skąd zostały przejęte przez kulturę grecką. Grecy upowszechnili oraz udoskonalili ten gatunek i to za ich pośrednictwem spopularyzował się on w całej Europie.

Greckie nowele opowiadały głównie o perypetiach miłosnych pary bohaterów. Nowele już w antyku często łączone były w bardziej obszerne zbiory, przykładem może być „Milesiaka” Arystyda z Miletu. Tekst niestety nie zachował się do współczesnych czasów, jednak o jego popularności wśród starożytnych świadczą liczne wzmianki w innych zapisach.

Nowela długo funkcjonowała w praktyce pisarskiej, zanim powstała teoria opisująca jej formalne wyznaczniki. Klasyczna forma noweli, opisana później w teorii literatury, zrodziła się za sprawą Giovanniego Boccaccia. „Dekameron” zawiera aż sto nowel zbudowanych w charakterystyczny sposób. Ze względu na fakt, że nowela jest formą krótką, przeznaczoną do opowiadania...

Podobne wypracowania