Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Kafka, Borowski, Orwell oraz Konwicki - nieludzkie światy, dehumanizacja w twórczości XX w. Opracowanie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Kiedy za jakieś sto lat czytelnicy sięgną do literatury XX wieku, zauważą, że był to wiek ogromnego zniewolenia jednostki i dwóch straszliwych totalitaryzmów – komunizmu i faszyzmu. Komunizm panował na terenie prawie połowy Europy przez pół wieku, faszyzm doprowadził do wywołania najkrwawszego konfliktu na świecie. Skutki II wojny światowej, wpływ totalitaryzmu na jednostkę – wszystko to znalazło odbicie w literaturze.

Angielski pisarz George Orwell stworzył dwie książki opisujące system totalitarny. Mowa o „Folwarku zwierzęcym” i „Roku 1984”. W pierwszej Orwell przedstawia tworzenie się totalitaryzmu – na jednej z angielskich farm zwierzęta buntują się przeciwko dominacji człowieka, ich właściciela. Udaje im się go wypędzić i postanawiają wprowadzić system wspólnych rządów. Zakładają, że wszystkie zwierzęta będą równe i będą miały takie same prawa. Sielanka trwa jednak krótko – po pewnym czasie świnie, znane z inteligencji, zdobywają coraz mocniejszą pozycję. Krok po kroku doprowadzają do tego, że pozostali mieszkańcy farmy – owce, krowy, kozy, kury czy koń – muszą na nie pracować. Równość okazuje się pozorna – na końcu książki na stodole, gdzie wypisano...

Podobne wypracowania