Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Julian Kornhauser - biografia, życiorys

Julian Kornhauser jest współczesnym polskim poetą, prozaikiem i krytykiem literackim. Urodził się w 1946 roku w Gliwicach. Po ukończeniu liceum ogólnokształcącego wyjechał do Krakowa. Tam, na Uniwersytecie Jagiellońskim, najpierw zdobył tytuł magistra, by w następnych latach uzyskać tytuły naukowe: doktora, a w 1996 profesora. Obecnie Julian Kornhauser jest wykładowcą na Uniwersytecie Jagiellońskim, przewodniczy Katedrze Filologii Chorwackiej, Serbskiej i Słowiańskiej Instytutu Filologii Słowiańskiej.

Jako wykładowca akademicki Kornhauser jest autorem wielu prac naukowych, tj. „Świat nieprzedstawiony” (1974)  czy „Od mitu do konkretu. Szkice o modernizmie i awangardzie w poezji chorwackiej” (1978). Jednocześnie pisarz jest tłumaczem literatury serbskiej i chorwackiej na język polski.

Debiut poetycki Juliana Kornhausera miał miejsce w 1967 roku. Publikował na łamach miesięcznika „Poezja” oraz w „Almanachu Młodych”. W kolejnych latach pisarz współtworzył grupę poetycką „Teraz”. Obecnie Kornhauser jest znany jako jeden z najbardziej aktywnych przedstawicieli pokolenia literackiego „Nowa Fala”, które działało w 70-tych XX wieku. Pisarz odważnie wypowiadał się przeciwko krzywdzącemu wpływowi peerelowskiej mentalności na literaturę; krytykował głównie propagowanie fałszywego obrazu rzeczywistości.

Julian Kornhauser wydał wiele tomików poetyckich. Liczne publikacje otwierają tomiki z 1972 roku „Nastanie święto i dla leniuchów” oraz z 1973: „W fabrykach udajemy smutnych rewolucjonistów”. W 1980 ukazał się tomik dla dzieci „Tyle rzeczy niezwykłych”.

Utwory poetyckie Kornhausera znajdują się w wielu antologiach poezji XX wieku. Debiut prozatorski twórcy to wspomniane już dzieło „Świat nieprzedstawiony”, wydane w 1974 roku wraz z Adamem Zagajewskim. Pisarze opowiadają się w nim za prozą realistyczną, którą uznają za taką, która może przeciwstawić się zakłamanemu obliczu komunizmu.

Julian Kornhauser jest laureatem wielu nagród literackich. W 1975 roku otrzymał Nagrodę im. Fundacji Kościelskich, w 1989 Europejską Nagrodę Literacką, a w 1997 został laureatem nagrody przyznawanej przez Stowarzyszenie Pisarzy Polskich.

Podobne wypracowania do Julian Kornhauser - biografia, życiorys