Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Julian Kornhauser - biografia, życiorys

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Julian Kornhauser jest współczesnym polskim poetą, prozaikiem i krytykiem literackim. Urodził się w 1946 roku w Gliwicach. Po ukończeniu liceum ogólnokształcącego wyjechał do Krakowa. Tam, na Uniwersytecie Jagiellońskim, najpierw zdobył tytuł magistra, by w następnych latach uzyskać tytuły naukowe: doktora, a w 1996 profesora. Obecnie Julian Kornhauser jest wykładowcą na Uniwersytecie Jagiellońskim, przewodniczy Katedrze Filologii Chorwackiej, Serbskiej i Słowiańskiej Instytutu Filologii Słowiańskiej.

Jako wykładowca akademicki Kornhauser jest autorem wielu prac naukowych, tj. „Świat nieprzedstawiony” (1974)  czy „Od mitu do konkretu. Szkice o modernizmie i awangardzie w poezji chorwackiej” (1978). Jednocześnie pisarz jest tłumaczem literatury serbskiej i chorwackiej na język polski.

Debiut poetycki Juliana Kornhausera miał miejsce w 1967 roku. Publikował na łamach miesięcznika „Poezja” oraz w „Almanachu Młodych”. W kolejnych latach pisarz współtworzył grupę poetycką „Teraz”. Obecnie Kornhauser jest znany jako jeden z najbardziej aktywnych przedstawicieli pokolenia literackiego „Nowa Fala”, które działało w 70-tych XX wieku. Pisarz odważnie wypowiadał się przeciwko...

Podobne wypracowania