Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Czy Jacek Soplica zasłużył na rehabilitację? - rozprawka. Adam Mickiewicz „Pan Tadeusz”

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Jacek Soplica jest jednym z najbardziej chyba kontrowersyjnych bohaterów „Pana Tadeusza”. Za młodu jest człowiekiem bardzo porywczym i gwałtownym, popełnia wielką zbrodnię. Jego czyn splamił honor Soplicy, stając się także powodem ucieczki bohatera z Litwy. 

Kiedy Jacek dojrzał emocjonalnie, zdał sobie sprawę z ohydy swego postępowania, jednak dopiero po śmierci jego honor został mu przywrócony. Czy słusznie? Na to pytanie postaram się odpowiedzieć w niniejszej rozprawce. 

Soplica charakteryzował się bardzo silnym i żywotnym charakterem. Jego wysoko rozwinięta duma nie pozwoliła mu na ożenek z ukochaną Ewą Horeszkówną, lecz jednocześnie wpędziła bohatera w pijaństwo. Niemalże obłąkany Soplica niehonorowo zastrzelił Stolnika z ukrycia, potem przejął jego majątek. Jednak świadomość popełnionej zbrodni nie dawała bohaterowi spokoju, toteż postanowił odkupić swoje grzechy i wstąpić do zakonu, by pod skromnym imieniem księdza Robaka zapomnieć o swej pysze, próżności i gwałtowności. 

Myślę, że Soplica w pełni zasłużył na swą rehabilitację. Diametralna zmiana, jaka zaszła w jego osobowości jest świadectwem czystości intencji bohatera, który z całą pewnością żałował czynów i błędów...

Podobne wypracowania