Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Czy Jacek Soplica zasłużył na rehabilitację? - rozprawka. Adam Mickiewicz „Pan Tadeusz”

Jacek Soplica jest jednym z najbardziej chyba kontrowersyjnych bohaterów „Pana Tadeusza”. Za młodu jest człowiekiem bardzo porywczym i gwałtownym, popełnia wielką zbrodnię. Jego czyn splamił honor Soplicy, stając się także powodem ucieczki bohatera z Litwy. 

Kiedy Jacek dojrzał emocjonalnie, zdał sobie sprawę z ohydy swego postępowania, jednak dopiero po śmierci jego honor został mu przywrócony. Czy słusznie? Na to pytanie postaram się odpowiedzieć w niniejszej rozprawce. 

Soplica charakteryzował się bardzo silnym i żywotnym charakterem. Jego wysoko rozwinięta duma nie pozwoliła mu na ożenek z ukochaną Ewą Horeszkówną, lecz jednocześnie wpędziła bohatera w pijaństwo. Niemalże obłąkany Soplica niehonorowo zastrzelił Stolnika z ukrycia, potem przejął jego majątek. Jednak świadomość popełnionej zbrodni nie dawała bohaterowi spokoju, toteż postanowił odkupić swoje grzechy i wstąpić do zakonu, by pod skromnym imieniem księdza Robaka zapomnieć o swej pysze, próżności i gwałtowności. 

Myślę, że Soplica w pełni zasłużył na swą rehabilitację. Diametralna zmiana, jaka zaszła w jego osobowości jest świadectwem czystości intencji bohatera, który z całą pewnością żałował czynów i błędów młodości. Odrzucając szlacheckie przywileje zostaje emisariuszem, szerzącym wśród szlachty bojaźń bożą oraz uczucia patriotyczne. Chce zorganizować zbrojne powstanie, by wyzwolić ojczyznę. 

Widoczna jest również zmiana jego nastawienia do rodu Stolnika – ratując życie Hrabiego i Klucznika (swego największego wroga!) udowadnia, że przeszedł całkowitą metamorfozę emocjonalną. 

Momentem kluczowym jest przedśmiertna spowiedź Jacka, który wyznaje swą prawdziwą tożsamość i gotów jest ponieść konsekwencje owego wyznania. Myślę, że pokorne i ofiarne życie bohatera świadczy o jego dobrej woli i rzetelnej chęci odmiany. Przez swe czyny Soplica odkupił wcześniejsze grzechy, stając się bohaterem w pełni pozytywnym. Dlatego uważam, że definitywnie zasłużył na swą rehabilitację oraz zmycie plamy na jego honorze.

Podobne wypracowania do Czy Jacek Soplica zasłużył na rehabilitację? - rozprawka. Adam Mickiewicz „Pan Tadeusz”