Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

„Nawet w obliczu śmierci przyjemna jest świadomość posiadania przyjaciela” - rozprawka. „Mały Książę” A. de S. Exupery

Przyjaźń jest bardzo istotną częścią życia człowieka. Bez niej nasze życie staje się puste, natomiast obecność choćby jednego prawdziwego przyjaciela może sprawić, że wszystko nabiera głębszego sensu. Przyjaciele są jak członkowie najbliższej rodziny, których możemy sami sobie wybrać.

Mały Książę spędził swą długą podróż po wielu różnych planetach właśnie w poszukiwaniu przyjaciela. Sens tego uczucia objaśnił mu Lis, ukazując dobre i złe strony przyjaźni. Wytłumaczył chłopcu, że więź ta to bardzo szczególne zobowiązanie, dające człowiekowi wiele radości, uczące dostrzegać piękno w rzeczach zwykłych, lecz jednocześnie mogące stać się przyczyną bólu - zwłaszcza w momencie rozstania z przyjacielem. Lis boi się przyjaźni, lecz równie mocno tęskni za nią, dlatego prosi Małego Księcia, by ten go „oswoił”.

W momencie swojej śmierci, Mały Książę nie rozpacza. Nie jest przepełniony strachem. Wie, że ma przyjaciela, który nie zapomni go nigdy, w którego wspomnieniach będzie wiecznie żył. Myślę, że sama świadomość posiadania przyjaciela sprawia, że ludzkie życie staje się bardziej znaczące. Nawet, jeśli nie osiągniemy sławy i wielkiej chwały, jeśli nasze życie podobne jest do życia milionów innych ludzi, to w obecności przyjaciela czujemy się wyjątkowi i szczęśliwi. Dla prawdziwego przyjaciela nie liczą się nasze niedoskonałości, ponieważ potrafi on przejrzeć przez nie i dostrzec naszą prawdziwą wartość. 

Uważam, że przyjaźń (podobnie jak miłość) jest uczuciem, mającym moc przezwyciężania śmierci - oczywiście, nie w sensie dosłownym - kiedy umieramy, pozostawiamy część siebie we wspomnieniach i sercach przyjaciół, którzy będą zawsze nas kochać i zawsze o nas pamiętać. Obecność przyjaciela w momencie śmierci pomaga również pokonać strach - jego pomocna dłoń potrafi sprawić, że wszystko wydaje się mniej przerażające. W naturze człowieka leży potrzeba posiadania „bratniej duszy” - dobry przyjaciel realizuje ją i nadaje naszemu życiu sens. 

Podobne wypracowania do „Nawet w obliczu śmierci przyjemna jest świadomość posiadania przyjaciela” - rozprawka. „Mały Książę” A. de S. Exupery