Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Czy „Krzyżacy” nadal powinni się znajdować w kanonie lektur szkolnych? - rozprawka

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Kanon lektur szkolnych oraz jego zawartość stanowi zawsze zagadnienie nieco kontrowersyjne - zawsze istnieją pozycje, które wydają się nam zbędne, jak i takie, których z całą pewnością nie może w nim zabraknąć. Czy „Krzyżacy” Henryka Sienkiewicza powinni nadal stanowić jego część, czy też są tekstem zbędnym? Na to pytanie postaram się odpowiedzieć w niniejszej rozprawce. 

„Krzyżacy” są tekstem niejako jedynym w swoim rodzaju. Autor napisał ją „ku pokrzepieniu serc” - chcąc ukazać Polskę w okresie świetności, w pewnym sensie mitologizując ją i upiększając. Rezultatem tego zabiegu jest przedstawienie polskiej szlachty w nieco zbyt monumentalny sposób. Jednak myślę, że te nieznaczne „przekolorowania” w niewielkim stopniu wpływają na obraz prawdy historycznej. 

Powieść Sienkiewicza napisana jest w bardzo żywy sposób, przedstawione postaci są wielowymiarowe i barwne. Jest ona niezwykle łatwym i wciągającym tekstem, jej fabuła jest niezwykle interesująca. Choćby ten fakt skłania mnie do konkluzji, iż kanon lektur szkolnych nie może obyć się bez tego tekstu. 

„Krzyżacy” są również wspaniałym zbiorem barwnych sylwetek, które przedstawiają czytelnikowi...

Podobne wypracowania