Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Danusia czy Jagienka - która lepszą kandydatką na żonę Zbyszka? - Henryk Sienkiewicz „Krzyżacy”

Danusia Jurandówna i Jagienka Zychówna reprezentują dwa zupełnie odmienne typy osobowości. Obie bohaterki „Krzyżaków” pozyskały miłość Zbyszka z Bogdańca, jednak każda z nich na swój własny sposób. 

Danusia jest drobną i delikatną blondynką, wątłą i bardzo dziewczęcą. Po śmierci matki zostaje przygarnięta przez księżnę Annę Danutę, dzięki czemu życie spędza na dworze. Jest bardzo utalentowana: gra na lutni i pięknie śpiewa. Cały dwór księżnej ulega jej urokowi. Dla Zbyszka jest ona ucieleśnieniem niewinności i dobroci. Wydaje mu się bardziej zjawą, aniołem, aniżeli człowiekiem z krwi i kości. Początkowo Danusia jest w pełni dzieckiem –  w dziecinny sposób sprzeciwia się woli ojca (odważnie ratując rycerza od śmierci), tak samo traktuje narzeczeństwo (Zbyszek jest dla niej jak brat, który przynosi jej w podarku słodkości). Jednak długie miesiące rozłąki z narzeczonym wykształcają w niej młodą kobietę. Danusia staje się bardziej pewna swego uczucia do Zbyszka; zostaje jego żoną wbrew woli ojca. Jednak w kilka godzin po ślubie zostaje uprowadzona, a wydarzenia te sprawiają, że traci zmysły i umiera. 

Jagienka stanowi całkowite przeciwieństwo Danusi. Ciemnowłosa i energiczna, od wczesnego dzieciństwa zdana głównie na siebie, najstarsza z grupy rodzeństwa. Jagienka jest bohaterką bardzo odważną, posiadającą cechy nieczęsto spotykane w ówczesnych kobietach. Lubi polować, jeździć konno. Jest wesoła i pogodna z charakteru, posiada własne zdanie i często odbierana jest jako nazbyt śmiała. Obca jest jej nieśmiałość i delikatność, tak charakterystyczne dla Danusi. Szczerze kocha Zbyszka, lecz jest to miłość innego rodzaju niż ta, którą darzyła go Jurandówna. Uczucie Jagienki jest gorące i płomienne, ponieważ tego wymaga od niej jej mocna i energiczna natura. 

Jagienka wydaje się lepszą kandydatką na żonę Zbyszka – jest postacią barwną i ciekawą, wprost wymarzoną towarzyszką dla nieustraszonego i nieugiętego rycerza. O ile Danusia stanowi pewien ideał ówczesnej kobiety, z pewnością nie posiada tylu cech wspólnych ze Zbyszkiem, ile ma ich Zychówna. Jagienka z pewnością umiałaby utrzymać miłość żądnego przygód mężczyzny i nieustannie ją podsycać, dlatego lepiej nadaje się na jego żonę. 

Podobne wypracowania do Danusia czy Jagienka - która lepszą kandydatką na żonę Zbyszka? - Henryk Sienkiewicz „Krzyżacy”