Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Danusia czy Jagienka - która lepszą kandydatką na żonę Zbyszka? - Henryk Sienkiewicz „Krzyżacy”

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Danusia Jurandówna i Jagienka Zychówna reprezentują dwa zupełnie odmienne typy osobowości. Obie bohaterki „Krzyżaków” pozyskały miłość Zbyszka z Bogdańca, jednak każda z nich na swój własny sposób. 

Danusia jest drobną i delikatną blondynką, wątłą i bardzo dziewczęcą. Po śmierci matki zostaje przygarnięta przez księżnę Annę Danutę, dzięki czemu życie spędza na dworze. Jest bardzo utalentowana: gra na lutni i pięknie śpiewa. Cały dwór księżnej ulega jej urokowi. Dla Zbyszka jest ona ucieleśnieniem niewinności i dobroci. Wydaje mu się bardziej zjawą, aniołem, aniżeli człowiekiem z krwi i kości. Początkowo Danusia jest w pełni dzieckiem –  w dziecinny sposób sprzeciwia się woli ojca (odważnie ratując rycerza od śmierci), tak samo traktuje narzeczeństwo (Zbyszek jest dla niej jak brat, który przynosi jej w podarku słodkości). Jednak długie miesiące rozłąki z narzeczonym wykształcają w niej młodą kobietę. Danusia staje się bardziej pewna swego uczucia do Zbyszka; zostaje jego żoną wbrew woli ojca. Jednak w kilka godzin po ślubie zostaje uprowadzona, a wydarzenia te sprawiają, że traci zmysły i umiera. 

Jagienka stanowi całkowite przeciwieństwo Danusi. Ciemnowłosa i energiczna,...

Podobne wypracowania