Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Irena Sendlerowa - charakterystyka osoby i działalności

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Irena Sendlerowa jest znana chyba wszystkim Polakom. Zawdzięcza to swojemu dobremu sercu i szerokiej działalności społecznej.
   
Kobieta przyszła na świat w rodzinie, dla której rzeczą oczywistą było udzielanie pomocy ludziom potrzebującym. Ojciec Sendlerowej był lekarzem leczącym Żydów. Już od najmłodszych lat kobieta udzielała się społecznie. Pracowała w ośrodkach opieki społecznej, a w czasie wojny pomagała żydowskiemu społeczeństwu. Jej działalność opierała się przede wszystkim na przemycaniu żydowskich dzieci z getta. Według źródeł historycznych Sendlerowa ocaliła około 2,5 tysiąca istnień. Uratowane dzieci umieszczane były w domach dziecka prowadzonych przez siostry zakonne oraz w specjalnie zorganizowanych rodzinach zastępczych.

W 1943 roku Sendlerowa została aresztowana przez gestapo i skazana na śmierć. Uratowali ją koledzy z „Żegoty”, czyli rady powołanej w celu przygotowywania i planowania pomocy dla Żydów. Kobieta wykazała się ogromną odwagą, ponieważ nie zrezygnowała ze swojej działalności. Mimo groźby więzienia, a nawet utraty życia postanowiła, że w dalszym ciągu będzie niosła pomoc potrzebującym. Po wojnie nadal kontynuowała swoją misję. Zakładała nowe domy dziecka, ośrodki dla samotnych...

Podobne wypracowania