Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Kazimierz Przerwa-Tetmajer „Melodia mgieł nocnych” - interpretacja, opracowanie, środki stylistyczne w wierszu

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Wielu młodopolskich poetów w swoich utworach poruszało tematykę przyrody, zwłaszcza tej monumentalnej i budzącej respekt – jak Tatry. Oprócz Przerwy-Tetmajera, również Jan Kasprowicz wyrażał zachwyt nad pięknem gór.

Tytuł wiersza wskazuje na synestezyjne postrzeganie rzeczywistości, a więc – odbieranie bodźców wieloma zmysłami. Utwór opisujący jakąś „melodię”, nawiązuje także do wiersza Paula Verlaine'a pt.: „Sztuka poetycka”, w którym nawoływał on do umuzycznienia wierszy, co sprawić miało ich „płynięcie”, lekkość i niewymuszony urok. Verlaine wspominał także o „odcieniach”, które należy przedkładać ponad konkretny, określony kolor. „Mgły” z utworu Przerwy-Tetmajera także wpisują się w postulaty francuskiego poety. Innym odwołaniem do modernistycznej poetyki jest zastosowanie się do wymogów impresjonistycznego opisu krajobrazu. W myśl owej poetyki wiersz przedstawiać ma chwilowe, ulotne i nieuchwytne momenty. Zmienność i efemeryczność to cechy, którymi charakteryzują się górskie mgły, tematyka wiersza nie została więc wybrana przez Przerwę-Tetmajera przypadkowo.

Muzyczność podkreślona jest także przez budowę wiersza....

Podobne wypracowania