Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Bruno Jasieński - charakterystyka twórczości

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Bruno Jasieński był jednym z współtwórców polskiego ruchu futurystycznego. Koncepcje nowej estetyki przywiózł z Moskwy, dokąd jego rodzina przeprowadziła się w czasie pierwszej wojny światowej. Szczególne wrażenie wywarła na nim twórczość Igora Siewierianina oraz Majakowskiego, Chlebnikowa i Kruczenycha. Ich koncepcje zaczął wcielać do rodzimej literatury na krótko po powrocie do Polski, stając się jednym z inicjatorów i współtwórców dwóch manifestów, jakie pojawiły się w Krakowie w 1921 roku.

Pierwszym z nich była „JEDNODŃUWKA FUTURYSTUW mańifesty futuryzmu polskiego wydańe nadzwyczajńe na całą Żeczpospolitą Polską”, stanowiąca inicjatywę twórców skupionych wokół pisma „Katarynka”; obok Jasieńskiego – Tytusa Czyżewskiego, Stanisława Młodożeńca i Anatola Sterna. Postulowali oni odrzucenie klasycznych norm literackich i zastąpienie ich nowymi, które odpowiadałyby potrzebom świeżo narodzonej, niepodległej Polski. Sztuka miała stać się egalitarna, dostępna dla wszystkich obywateli bez względu na ich status społeczny czy finansowy, stąd ujęcie manifestu w formę ulicznego afiszu, a także zastąpienie skomplikowanej składni zapisem...

Podobne wypracowania