Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Sposób kreowania bohaterów w „Potopie” Henryka Sienkiewicza

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Henryk Sienkiewicz wykreował w powieści szereg różnorodnych postaci. Był doskonały w tworzeniu kreacji literackich, stanowiących mieszankę bohaterów klasycznej powieści historycznej, połączonej z awanturniczym romansem spod znaku płaszcza i szpady.

Autor skupił się przede wszystkim na cechach zewnętrznych bohaterów, natomiast o ich cechach osobowości dowiadujemy się jedynie z ich czynów i działań. W plastyczny i barwny sposób narrator obrazuje wygląd i ubiór bohaterów. Z chirurgiczną precyzją opisuje każdy szczegół aparycji: brwi, dłonie, zmarszczki czy brodę. Oleńka podczas pierwszego spotkania z Kmicicem zapamiętała mężczyznę jako wyniosłą postać w „szubie i czapce futrzanej na głowie”. Chorąży orszański miał „płową jak żyto, mocno podgoloną czuprynę, smagłą cerę, siwe oczy bystro przed się patrzące, ciemny wąs i twarz młodą, orlikowatą, a wesołą i junacką”.
 
Sienkiewicz szczególnie skupił się na opisie urody Aleksandry Billewiczówny. Młoda szlachcianka była niezwykle urodziwa, oczy jej miały barwę chabru, czoło białe jak heban i piękne blond włosy lśniły się „jakby korona na głowie królowej”. Oleńka była wyniosłą i bardzo poważną panienką....

Podobne wypracowania