Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Antygona ginie, ale klęskę ponosi Kreon - ustosunkuj się do tego stwierdzenia. Rozprawka

Antygona jest tytułową bohaterką dramatu antycznego poety Sofoklesa. Jest ona ucieleśnieniem ufności w boską sprawiedliwość oraz stalowej determinacji. Kiedy z rozkazu króla Kreona jej zmarły brat Polinejkes został skazany na wieczną tułaczkę i niemożliwość zaznania pośmiertnego spokoju, Antygona postanowiła sprzeciwić się woli króla, by pomóc duszy brata – pogrzebała jego ciało, by mógł w spokoju dostać się do krainy zmarłych. 

Bohaterka działała w opozycji do wszystkich; nawet jej siostra Ismena okazała się osobą zachowawczą i tchórzliwą. Za swoje nieposłuszeństwo zostaje skazana na śmierć i uwięziona w grocie. Sama dumnie odbiera sobie życie. 

Antygona ginie w imię swoich przekonań oraz miłości do brata. Jest przekonana o słuszności swojego czynu, toteż nie obawia się śmierci. Wie, że po drugiej stronie zostanie powitana z honorami jako ta, która wypełniła boskie przykazania. 

Tryumf króla Kreona jest bardzo gorzki. Jego zwycięstwo nad nieugiętą Antygoną kosztuje go stratę rodziny. Jego syn, narzeczony Antygony Hajmon z rozpaczy popełnia samobójstwo, a na wieść o tym zabija się również jego matka, żona Kreona – Eurydyka. 

Uważam, że w ogólnym rozrachunku zwycięstwo poniosła Antygona. Nie tylko doznała satysfakcji z powodu zachowania swoich poglądów i wiary, nie tylko osiągnęła dumę i samozadowolenie, lecz również za pośrednictwem swojej ufności w bogów zapełniła sobie godne miejsce w  krainie umarłych. Tam było jej dane połączyć się z ukochanym bratem, a prawdopodobnie i z narzeczonym Hajmonem, który przecież również odebrał sobie życie. Tymczasem Kreon z powodu swojej dumy i zawziętości stracił wszystko, stając się na wieki wieków symbolem człowieka upartego i nielitościwego. Tak został zapamiętany przez pokolenia. 

Historia Antygony i Kreona ma bardzo głębokie przesłanie moralne – czasem zwycięstwo bywa pozorne, ponieważ jego cena jest zbyt wielka; natomiast sytuacja człowieka teoretycznie przegranego niejednokrotnie przedstawia się znacznie lepiej. 

Podobne wypracowania do Antygona ginie, ale klęskę ponosi Kreon - ustosunkuj się do tego stwierdzenia. Rozprawka