Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

William Szekspir „Makbet” - charakterystyka Lady Makbet

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Lady Makbet jest postacią drugoplanową, jej charakterystyka nie jest więc tak szczegółowa jak Makbeta, tym niemniej jest jedną z ciekawszych żeńskich postaci dramatycznych. Jej rola w tragedii jest istotna szczególnie na początku. To za jej namową Makbet morduje króla. Ona jest inicjatorką tej pierwszej zbrodni, która pociąga za sobą kolejne.

Lady Makbet bardzo dobrze zna swojego męża, zarówno jego ambicje, jak i jego słabości. To dzięki tej znajomości jego natury potrafi skłonić Makbeta do czynu, przed którym on sam się wzbrania. Wie, że Makbet pragnie władzy nie mniej niż ona, że tkwi w nim straszna ambicja. Ale zna go na tyle dobrze, by wiedzieć, że będzie miał skrupuły. Królobójstwo to straszna zbrodnia, nic dziwnego, że Makbet obawia się jej konsekwencji. Lady Makbet nie ma jego obiekcji. Jej postawa jest zdecydowana. Wie, że jeśli pozwoli mężowi na wątpliwości, Makbet może przegapić najbardziej dogodną okazję do czynu. Jest więc stanowcza. Umiejętnie manipuluje uczuciami i myślami męża. Z jednej strony podsyca jego ambicję, z drugiej - drwi z jego słabości. Wzbudza w nim wstyd, bo - oto ona, kobieta, więcej ma odwagi i zdecydowania niż on, mężczyzna.

Bezwzględność i stanowczość Lady Makbet są trochę na...

Podobne wypracowania