Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

„Tylko życie poświęcone innym warte jest przeżycia” (A. Einstein) – ustosunkuj się. Rozprawka

Stwierdzenie Alberta Einsteina, iż „tylko życie poświęcone innym warte jest przeżycia” zakłada wielkie znaczenie idei altruizmu. Dotyka ono bardzo złożonych koncepcji etycznych. W niniejszej pracy podejmę próbę udowodnienia prawdziwości założenia. 

Życie człowieka posiada bardzo wiele różnego rodzaju sfer i wymiarów. Jego egzystencja podzielona jest na wiele różnych poziomów, spośród których wyróżnić możemy dwa najbardziej ogólne: poziom organiczny oraz duchowy. Możemy założyć, iż poziom duchowy jest w naszym życiu wyznacznikiem człowieczeństwa i humanizmu, jego swoistą miarą. Jest on czynnikiem odróżniającym nas od zwierząt, skoncentrowanych głównie na przetrwaniu i posługujących się w głównej mierze instynktami.

Jeśli założymy, że nasza sfera duchowa czy metafizyczna jest wyznacznikiem naszej wartości jako człowieka, możemy również zaryzykować stwierdzenie, że poświęcenie własnego życia dla innych jest najbardziej wartościowym i jak gdyby najmniej zwierzęcym (czy też najbardziej ludzkim) aktem, na jaki stać człowieka. 

Literackim przykładem na prawdziwość teorii Einsteina jest Faust Goethego. Bohater ten dobrnął w swym życiu do punktu całkowitego znudzenia i zblazowania (posiadł całą dostępną człowiekowi wiedzę), toteż zawarł pakt z diabłem, w myśl którego to paktu miał dostąpić jeszcze dogłębniejszego poznania, lecz w chwili idealnego szczęścia zapłacić za to własną duszą. Jak się jednak okazało, Faust doznał tego szczęścia w momencie, w którym zorientował się, że celem życia jest służba bliźnim i w ten sposób uratował się od wiecznego potępienia. 

Myślę, że poświęcone innym życie jest bardzo satysfakcjonujące i daje poczucie samorealizacji. Każdy z nas z całą pewnością wie, jak wiele radości daje świadomość, że pomogło się komuś w potrzebie. Jeśli więc poświęcimy całe swoje życie pomocy ludziom (bądź też pracy w służbie ogółu ludzkości), na pewno będzie to dla nas źródłem wielkiej satysfakcji i poczucia spełnienia. Dlatego uważam, że twierdzenie Alberta Einsteina jest prawdziwe.

TAGI: rozprawka

Podobne wypracowania do „Tylko życie poświęcone innym warte jest przeżycia” (A. Einstein) – ustosunkuj się. Rozprawka