Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Maria Pawlikowska-Jasnorzewska „Laura i Filon” - interpretacja i analiza wiersza

Maria Pawlikowska-Jasnorzewska, Laura i Filon, William-Adolphe Bouguereau, Idylla

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Laurę i Filona można uznać za sztandarową parę zakochanych w poezji polskiej. Wykreowani przez Franciszka Karpińskiego w sielance o takim właśnie tytule, stali się symbolem pięknego, radosnego uczucia. Jak ich temat w swojej twórczości przedstawiła XX-wieczna poetka miłości, Maria Pawlikowska-Jasnorzewska?

Sceneria, w której spotyka się dwoje bohaterów, nie jest szczególnie dopasowana do okoliczności przyrody, jakie zwyczajowo towarzyszą rozkwitającej miłości. Jawor jest tu siny i ponury, maliny śmieją się w delikatnym koszyku. Nic nie zdawało się odbijać uczucia pary, nic nie okazywało takich samych, czy też podobnych, emocji. Także same postaci nie są tutaj tymi, które znamy z sielanki Karpińskiego. Filon w zielonym fraku przypomina pasikonika (jakże to niegodne mężczyzny!), zaś Laura wydaje się być zmanierowaną panienką. Jej leżąca pozycja i ręka oparta o biodro świadczą o lekko nonszalanckim stosunku do przybyłego mężczyzny. Nie rozpacza, nie wypowiada zapewnień o swojej miłości. Wszystko toczy się w milczeniu, nie jest nam dane poczuć wibrujących emocji.

„Przyszli w proch się rozsypać (płascy jak kwiat w książce)” – ten cytat z ostatniej zwrotki stanowi jakby zaprzeczenie sielankowej miłości. Bohaterowie...

Podobne wypracowania