Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Andrzej Bursa „Poeta” - interpretacja i analiza utworu

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

„Poeta” Andrzeja Bursy to utwór, który odwołuje się do wypracowanej przez lata tradycji poetyckiej. Jeśli znamy chociaż kilka wierszy napisanych przez tego poetę, to wiemy, że możemy spodziewać się czegoś absolutnie niezwykłego i odbiegającego od wszelkich schematów.

Romantyzm zakładał, że poeta to ktoś szczególny, zupełnie różniący się od ogółu społeczeństwa. Ucieleśnieniem takiego ideału był wieszcz, czyli twórca będący w hierarchii co najmniej jeden szczebel wyżej od pozostałych. Wystarczyło jedno jego słowo, by poruszyć ogół, zapalić ludzi do działania czy zmienić ich nastroje. W wierszu Bursy zobaczymy nieco odmienne przedstawienie tego rodzaju poety. Przyjrzymy mu się z zupełnie innej strony.

„Poeta cierpi za miliony” – te słowa rozpoczynają utwór składający się z zaledwie dziewięciu wersów. Właściwe światło na to sformułowanie rzucają dopiero kolejne linijki wiersza. „Od 10 do 13.20 / o 11.10 uwiera go pęcherz” – cytat ten wlewa nie tylko sporo ironii do tekstu, ale także wskazuje na to, że poeta zajmuje się pisaniem zawodowo. Nie czyni tego z przekonania, jest to jego praca.

W dalszych fragmentach mamy do czynienia z człowiekiem,...

Podobne wypracowania