Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Mark Twain „Pamiętniki Adama i Ewy” - opracowanie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Mark Twain zasłynął głownie jako autor przygodowych powieści i noweli przeznaczonych dla młodzieży, a dopiero późny określ jego twórczości przyniósł poważniejszą tematykę opracowaną z ciekawej, nowatorskiej perspektywy psychologicznej. Efektem takich zainteresowań stała się między innymi nowela wydana pod wspólnym tytułem „Pamietników Adama i Ewy” na krótko przed śmiercią autora, składająca się z dwóch części odpowiadających punktowi widzenia każdego z dwojga bohaterów z osobna.

Część pierwsza, zawierająca wspomnienia Adama, powstała prawdopodobnie już w latach 90-tych XIX wieku, zaś zapiski Ewy pochodzą z okresu po 1904 roku, a więc po śmierci żony pisarza. Różnią się wobec tego nastrojem, choć - paradoksalnie - to właśnie dziennik Pierwszej Kobiety jest zdecydowanie jaśniejszym, bardziej optymistycznym fragmentem noweli, choć powstawał w cieniu wielkiej osobistej tragedii Twaina.

Forma utworu zostala ufundowana na konwencjonalnym, bardzo popularnym w literaturze XIX-wiecznej zabiegu stylizacji na pamiętnik, który - jak wyjaśnia nota poprzedzajaca tekst - zostaje tutaj przetłumaczony z hieroglifów odnalezionych w trakcie podrózy archeologicznej, choć czytelnik nie może...

Podobne wypracowania