Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Stanisław Wyspiański „Śpiący Staś” - opis obrazu, interpretacja

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Namalowany techniką pastelową obraz pt.: „Śpiący Staś” powstał w 1902 roku. Przedstawia on śpiącego synka malarza. Wyspiański brał czynny udział w wychowaniu swojego syna i pilnie go obserwował. Fascynowała go dziecięca niewinność i naturalność. Obraz powstawał w okresie, gdy w polskiej sztuce rządził styl secesyjny i dzieło zostało utrzymane właśnie w tej konwencji.

Śpiące niemowlę, pomimo delikatnych, pastelowych barw jest oddzielone od równie jasnej pościeli stanowiącej tło za pomocą wyraźnie zarysowanych, falujących linii. Podkreślają one zarazem okrągłe, dziecięce kształty Stasia. Dziecko ma zamknięte oczy i lekko wydęte, charakterystyczne dla śpiących dzieci, usta. Światłocienie skupione na twarzy oraz nóżkach dziecka wydobywają te fragmenty jego ciała; ten sam efekt Wyspiański zastosował na tkaninach nadając im satynową poświatę. Monotonii obrazu zapobiega czerwona tkanina, którą obrębiona została pościel. Naszyty jest na niej również haft ludowy, elementy folklorystyczne były zresztą niezwykle popularne w epoce młodopolskiej. Obraz ewokuje uczucia spokoju, pogody ducha oraz harmonii. Obecnie obraz znajduje się w Muzeum Śląskim w Katowicach.

Dwa lata później, w 1904 roku, Stanisław Wyspiański namalował drugi...

Podobne wypracowania