Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania
weekendowo.pl
Strona główna Język polski Achilles i Hektor - charakterystyka i ocena bohaterów wojny trojańskiej

Achilles i Hektor - charakterystyka i ocena bohaterów wojny trojańskiej

Achilles, Hektor, Rubens, Achilles morduje Hektora, Rubens Achilles morduje Hektora

Nie ma za pewne osoby, która nie słyszałaby o przepięknym, osławionym w bojach, męskim Achillesie. To postać, która tchnie wielkością, szlachetnością, odwagą, ale też której nieobce były uczucia nienawiści czy mściwości.

Syn boginki Tetydy i śmiertelnika Peleusa odegrał znaczącą rolę w wojnie trojańskiej. Już w chwili powzięcia zamiaru o wyprawie, wróżbici przepowiedzieli, że Grecy nie odniosą zwycięstwa, jeśli w walce nie weźmie udziału właśnie Achilles. Matka młodzieńca doskonale znała proroctwo o śmierci, jaką przyjdzie synowi ponieść w wojnie, dlatego starała się oszukać przeznaczenie i ukryła chłopca w kobiecych komnatach na dworze Likomedesa. Jednak sprytny Odyseusz odnalazł herosa i zabrał go ze sobą na wyprawę przeciwko Trojanom.

Chłopak był wyjątkowym dzieckiem. Jego matka kąpała go w Styksie, gdy był niemowlęciem, dlatego zyskał nieśmiertelność. Jedynym słabym punktem była pięta, za którą trzymała go Tetyda w czasie kąpieli – pozostawała niezamoczona. Achilles mężnie stawał czoła przeciwnikowi aż do momentu, w którym Agamemnon odebrał mu ukochaną brankę, Bryzeidę (brat króla Menelaosa musiał zwrócić Chryzeidę – córkę kapłana, którą ważył się porwać, a w ramach rekompensaty...

Podobne wypracowania