Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Stanisław Barańczak „Pan tu nie stał” - interpretacja, opracowanie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Stanisław Barańczak jest wybitnym współczesnym polskim poetą. Należy on do pokolenia „Nowej Fali”. Ta grupa twórców zrzeszała poetów i pisarzy, który debiutowali pod koniec lat sześćdziesiątych i na początku lat siedemdziesiątych dwudziestego wieku.

W twórczości Stanisława Barańczaka odzwierciedla się obraz życia w peerelowskiej Polsce – Barańczak poruszał zarówno ważne polityczne i społeczne problemy, jak i błahe, codzienne sprawy. W wierszu „Pan tu nie stał” poeta przedstawia komiczną sytuację. Wiersz rozpoczyna apostrofa – bezpośredni zwrot do określonej osoby – „Pan tu nie stał”. Adresatem wiersza jest właśnie ów, bliżej nieokreślony „pan”, „on”, który wyłamuje się spod ogólnie przyjmowanych zasad.

Pomiot liryczny początkowo wypowiada się wyłącznie w swoim imieniu, lecz szybko zaczyna przemawiać w imieniu zbiorowości: „nigdy nie stał pan za nami murem, na stanowisku naszym też pan nie stał”. Kontynuując swoją wypowiedź, podmiot liryczny wielokrotnie powtarza słowo „stać”. Używa go w różnych znaczeniach oraz prezentuje jego wykorzystanie w związkach frazeologicznych, ukazując przez to...

Podobne wypracowania