Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Adam Mickiewicz „Lilije” - interpretacja i analiza ballady

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

„Lilije” Adama Mickiewicza ukazały się w tomie zatytułowanym „Ballady i romanse”. Szybko zyskały wielką przychylność krytyki i do dzisiaj uważane są za najlepszą balladę tego poety.

Punktem, w którym zawiązuje się akcja jest morderstwo. Już ten zabieg wskazuje, że wszystko będzie zmierzać ku ukaraniu zabójcy. Jednak zanim odkryjemy więcej szczegółów, zapoznajmy się z budową utworu. Jest ona nieco odmienna od kształtu innych ballad zebranych w tym tomie. W jego skład wchodzą zwrotki różnej wielkości, w których wersy liczą zazwyczaj po siedem sylab, chociaż pojawiają się także sześcio- i ośmiosylabowe. Odnajdziemy różnego rodzaju rymy - przeplatane, parzyste i okalające. Warstwa stylistyczna jest rozbudowana, w jej skład poza epitetami, porównaniami i metaforami wchodzą także anafory i pytania retoryczne.

„Lilije” opowiadają historię kobiety, która zamordowała męża. Jego ciało zakopała w lesie, a na grobie posadziła tytułowe kwiaty. Jej motywem była chęć ukrycia zdrady, jakiej się dopuściła. Gdy skończyła swoje działania, udała się do starca, by odbyć pokutę. Jednak nie było to pragnienie wynikające z wyrzutów sumienia, ale mające na celu uniknięcie kary. Mimo...

Podobne wypracowania