Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Antoni Czechow „Śmierć urzędnika” - problematyka utworu

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Utwór Antoniego Czechowa pod tytułem „Śmierć urzędnika” to krótka miniaturka literacka, w której autor chciał przedstawić swoje poglądy na sytuację obywatela w systemie carskiej Rosji. „Śmierć urzędnika” odziera ze złudzeń, jeżeli chodzi o aparat władzy.

W utworze tym mowa o, na pierwszy rzut oka, błahym wydarzeniu, kiedy to urzędnik Czerwiakow, siedząc w teatrze i oglądając spektakl, kichnął. Jak się w toku akcji okazuje, niechcący kicha na łysą głowę siedzącego przed nim generała Brizżałowa – radcy stanu z departamentu komunikacji. Zaniepokojony Czerwiakow, nie chcąc wyjść na nieuprzejmego, postanawia przeprosić „poszkodowanego”. Jednak za każdym razem, kiedy to robi, zostaje nieprzyjemnie odstraszony przez znużonego natrętem generała, co też źle interpretuje. Koniec końców wyobraża sobie, że Brizżałow tak naprawdę mu nie wybaczył i nigdy nie wybaczy.

Problematyka utworu odnosi się do sposobu działania aparatu władzy w carskiej Rosji. Nie jest to nic innego jak system zależności tych słabszych od tych silniejszych. Zwierzchnicy będący przy władzy wykorzystują ją do granic możliwości, natomiast podwładni zmuszeni są do przymilania się, podlizywania, a nawet poniżania. Dlatego też Czerwiakow decyduje...

Podobne wypracowania