Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Ernest Hemingway „Stary człowiek i morze” - „Stary człowiek i morze” jako przypowieść

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Przypowieść to utwór, który niesie ze sobą przesłanie moralne, naukę. Jej cechą charakterystyczną jest schematyczna budowa. Wydarzenia toczą się zazwyczaj na dwóch płaszczyznach: pierwsza z nich jest realna, druga alegoryczna, symboliczna. Konstrukcja postaci w przypowieściach jest przeważnie uproszczona. W tego typu literaturze nie znajdziemy subiektywnych ocen. Parabola (przypowieść) opiera się raczej na obiektywnej narracji i przedstawieniu faktów, akcji lub wydarzeń, w których czytelnik sam, na podstawie własnych doświadczeń lub obserwacji świata, powinien dostrzec uniwersalną prawdę kryjącą się pod fasadą fabuły.

Utwór Ernesta Hemingway'a pt.: „Stary człowiek i morze” opowiada o rybaku Santiago, który łowił ryby w Golfstromie. Był stary, ale dobrze znał się na swoim rzemiośle. Po osiemdziesięciu czterech dniach, podczas których nie udało mu się nic złowić, wypłynął ponownie w morze, wiedziony przeczuciem, że tym razem jego los się odmieni. Tak też się stało. Stary rybak złowił wielkiego marlina. Prawdopodobnie największego w swoim życiu. Ryba nie poddała się bez walki, ale Santiago – choć samotny, wycieńczony i poraniony od trzymania lin – odniósł sukces. Niestety nie cieszył się...

Podobne wypracowania