Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Juliusz Słowacki „Kordian” - geneza dramatu

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

„Kordian” Juliusza Słowackiego to dramat opowiadający o losach młodego Kordiana, który był nieszczęśliwie zakochany w starszej od siebie Laurze. Tak zaczyna się opowieść o opętanym przez szatana, nieoszczędzanym przez los młodzieńcu, który poszukuje samego siebie wśród złożoności świata, wśród wielu obaw, marzeń i nadziei. Tytułowego bohatera dramatu Juliusza Słowackiego możemy utożsamiać z samym autorem dzieła. W dramacie znajdziemy wiele odniesień do biografii poety oraz do historii Polski i wydarzeń autentycznych.
    
„Kordian” powstał w roku 1833, czyli w dwa lata po upadku powstania listopadowego, z którym Słowacki rozlicza się na kartach dramatu. Słowacki miał wtedy dwadzieścia pięć lat i mieszkał tymczasowo w Szwajcarii, w pobliżu Genewy. W dziele poeta porusza problemy, które wstrząsnęły nim osobiście – śmierć jego najlepszego przyjaciela – Ludwika Spitznagla (był on nieszczęśliwie zakochany, przepowiadano mu wielką karierę, jednak popełnił samobójstwo przed wyjazdem do pracy). Tutaj także Słowacki rozlicza się ze swojej nieodwzajemnionej miłości do Ludwiki Śniadeckiej – występuje w dramacie jako starsza od Kordiana Laura.
     ...

Podobne wypracowania