Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Bruno Schulz „Sklepy cynamonowe” - opracowanie książki

„Sklepy cynamonowe” Schulza to jedno z najbardziej niezwykłych dzieł w literaturze polskiej. Złożone z piętnastu opowiadań dzieło jest wspaniałym opisem znajdującego się w Galicji rodzinnego miasteczka narratora - którego pierwowzorem był Drohobycz Schulza - zapamiętanego oczami dziecka, którego spojrzenie na świat uczyniło go zupełnie niezwykłym i nadrealnym. 

W utworze najważniejszą płaszczyzną nie jest akcja, zredukowana tu zresztą do minimum, ale szczególne widzenie realiów życia, przetwarzanie ich przez dziecięcą, bujną wyobraźnię. Wszystkie zawarte w dziele opowiadania, choć dotykają różnych spraw, są opowiadane przez tego samego narratora pierwszoosobowego, który swe wizje snuje z pewnej perspektywy czasowej, ponieważ relację czytelnik otrzymuje w czasie przeszły.

Realnymi elementami świata przedstawionego są rodzice Józka-narratora, tu ważną rolę odgrywa zwłaszcza ojciec, który jest dla syna demiurgiem, oraz służąca Adela. Cała rzeczywistość spokojnego miasteczka jest swoistą mitologizacją miejsca lat dziecinnych.

Świat widziany oczami dziecka, a przetworzony latami, które upłynęły, jest baśniowy, magiczny, oniryczny. Wszystkie miejsca, przedmioty, doznania nabierają...

Podobne wypracowania