Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Bruno Schulz „Sklepy cynamonowe” - Ulica Krokodyla (Krokodyli) – opis ulicy, jej znaczenie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Ulica Krokodyli to szczególny obszar miasteczka, który Józek odnajduje na starej mapie.

Okolica tej ulicy zaznaczona była na mapie jako biała plama, która wyraźnie odstawała od całej reszty ujętych miejsc. Odznaczała się przemysłowo-handlowym charakterem, co zdecydowanie nie spotkało się z aprobatą narratora, według którego było to wdzieranie się brutalnej i trzeźwej nowoczesności w dawność z jej wspaniałym, specyficznym klimatem swojskości. Ta część miasta zostaje porównana do pasożyta, który zakorzenił się na uboczu, ale wywiera niekorzystny wpływ na inne części, w zamian nie dając nic.

Urokowi i solidności wytworów dawnej dzielnicy, przeciwstawiony jest tandetny i pusty w formie i treści styl Ulicy Krokodyli. Nic tam nie było godne uwagi, wszystkie szczegóły tego miejsca jawiły się jako marne, tanie, szkaradne, wadliwe i odpychające. Mieszkający tam ludzie tworzyli margines społeczności miasteczka, byli takim samym wypaczeniem i „produktem” wypaczonego stylu, jak środowisko, w którym przyszło im żyć. Był to według Józia najgorszy typ człowieka. Atmosfera tej okolicy tchnęła dwuznacznością, niepokojem, podejrzanym prymitywizmem.

Szczególną cechą tego miejsca...

Podobne wypracowania