Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Stefan Żeromski „Syzyfowe prace” - znaczenie tytułu powieści. Opracowanie

Tytuł powieści Stefana Żeromskiego nawiązuje wyraźnie do greckiego mitu o Syzyfie. Mit ten opowiada o królu Koryntu, faworycie bogów, którego ci cenią do tego stopnia, iż zapraszają go na olimpijskie uczty. Po każdej biesiadzie Syzyf nie potrafiąc utrzymać języka za zębami, uchylał śmiertelnikom rąbka tajemnicy. Bogowie patrzyli na to przez palce, do czasu gdy Syzyf zdradził jedną z tajemnic samego Zeusa; rozgniewany król Olimpu postanowił zesłać na niego śmierć. Ten jednak przebiegle uwięził boga śmierci – Tanatosa. Po uwolnieniu bożka, Syzyf ucieka się do innego fortelu, który również przynosi pożądany skutek. Niemniej ostatecznie rozgniewany zuchwałością Syzyfa Zeus skazał go na niekończącą się nigdy pracę – wtaczanie ciężkiego głazu na szczyt góry, przy czym kamień ów wyślizgiwał się nieustannie, gdy Syzyf był bliski osiągnięcia celu i bohater musiał zaczynać od samego początku.

Jak odnieść los Syzyfa do losu bohaterów powieści? Z mitu o Syzyfie ukuto frazeologizm, który na stałe wszedł do polszczyzny. „Syzyfowa praca”, ponieważ o niej tu mowa, oznacza pracę bezowocną, bezcelową a ciężką i żmudną, o której z góry wiadomo, iż nie przyniesie żadnych korzyści. Czyje...

Podobne wypracowania