Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Ferenc Molnar „Chłopcy z Placu Broni” - charakterystyka Janosza Boki

„Boka skończył czternaście lat i miał jeszcze chłopięcą twarz. Dopiero, kiedy się go słuchało, wydawał się starszy. Miał głęboki, spokojny i łagodny głos. A to, co mówił, było równie spokojne i rozważne. Boka ważył bowiem słowa i nigdy nie okazywał chęci do rozmów o byle czym.” Oto krótki opis Janosza Boki, który możemy przeczytać w „Chłopcach z Placu Broni” Ferenca Molnara.

Boka stoi na czele chłopców z Placu Broni, najpierw jako przewodniczący o nieograniczonej władzy, a potem jako generał w czasie stanu wojennego. On to podejmuje najważniejsze decyzje, wszyscy się go słuchają, liczą z jego zdaniem, wierzą w jego mądrość i rozsądek. Boka jest utalentowanym przywódcą który wymaga od swoich „podopiecznych” bezwzględnego posłuszeństwa, oddania w sprawie obrony ojczyzny oraz wierności całkowitej.

Brzydzi się zdradą. Gdy Gereb zdradza chłopców z Placu Broni Boka zachowuje ten sekret dla siebie, ale kiedy ten przychodzi prosić o wybaczenie, nie zgadza się go przyjąć ponownie do szeregów. Robi to dopiero wtedy, gdy zauważa, że Gereb faktycznie na wybaczenie zasługuje. Za karę jednak mianuje zdrajcę zwykłym szeregowym. Boka to wspaniały strateg.

To on od początku...

Podobne wypracowania