Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Ignacy Krasicki „Chart i kotka” - interpretacja, opracowanie bajki

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Bajka jest gatunkiem literackim znanym ze starożytności. To wierszowany utwór, w którym zawarta jest jakaś ogólna prawda o życiu. Jej nośnikiem są często symboliczne postaci (także zwierzęce). Przyjrzyjmy się teraz jednej z bajek Ignacego Krasickiego pt.: „Chart i kotka”.

Para aktywnych bohaterów zwierzęcych tego utworu została zestawiona na zasadzie kontrastu. Mamy więc majestatycznego charta, który uczestniczy w dworskich polowaniach. Jest zapewne wprawnym łowcą, a jego łupem padają wspaniałe i wielkie zwierzęta. Opozycją dla niego jest przeciętna kotka. Z pozoru nie może ona pochwalić się niczym szczególnym, jednak, o czym przekonamy się później, nie jest to prawda.

Chart spotyka swoją rozmówczynię w momencie, gdy ta posila się upolowaną przez siebie myszą. Oczywiście dla niego jest to zdobycz zupełnie bezwartościowa, co rodzi w nim pogardę dla kotki. Ta jednak nie traci rezonu i odpowiada mu takimi słowami: „Wolę ja mysz dla siebie niż sarnę dla pana". Ten zwrot zawiera w sobie morał całego utworu. Okazuje się, że jest coś znacznie wspanialszego od tego czym zachwyca się chart. Poeta, co oczywiste, ma na myśli wolność pozwalającą się cieszyć nawet z czegoś drobnego, ale zrobionego dla...

Podobne wypracowania