Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Powstanie i historia getta warszawskiego w oparciu o „Zdążyć przed Panem Bogiem” Hanny Krall

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Getto w Warszawie zostało utworzone jesienią 1940 roku przez okupacyjne władze niemieckie. Na obszarze kilku kilometrów kwadratowych wyznaczonych kilkoma ulicami, między innymi Złotą, Okopową czy Stawki, stworzono zamkniętą dzielnicę żydowską. Od pozostałej części Warszawy oddzielał ją mur zbudowany na polecenie Niemców. Getto dzieliło się na dwie części, większą i mniejszą, połączone kilkoma mostami. Wspomnienia Marka Edelmana odnoszą się do czasu, kiedy rozpoczęła się likwidacja mniejszego getta. Niemcy rozpoczęli jego likwidowanie od 22. lipca 1942 roku. Wtedy właśnie ruszyła masowa wywózka do obozów zagłady.

Wywożeni zbierali się na Umschlagplatzu, obok którego, w bramie jednego z budynków, stał Edelman, ratując wybrane osoby niezbędne dla podziemnej organizacji żydowskiej. Ratowanie polegało na tym, że Edelman prosił żydowskich policjantów o wyprowadzenie jakiejś osoby. Niemcy wywozili wtedy ludzi tłumacząc im, że jadą do pracy. Dlatego w transportach umieszczano ludzi sprawnych fizycznie. By kogoś uratować, należało na przykład złamać mu nogę – zajmowały się tym uczennice szkoły pielęgniarskiej, uderzając drewnianym klockiem w kończynę podpartą z drugiej strony kolejnym kawałkiem drewna.

W 1941 roku, kiedy...

Podobne wypracowania