Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Małgorzata Musierowicz „Kłamczucha” - bohaterowie. Charakterystyka

Główną bohaterką „Kłamczuchy” Małgorzaty Musierowicz jest Aniela Kowalik.Gdy miała ona 2 lata, straciła matkę. Wychowywała się w Łebie, pod okiem ojca. Któregoś dnia poznała „mężczyznę swoich marzeń” i postanowiła wyjechać za nim do Poznania.

Z wyglądu była drobną, czarnowłosą dziewczyną, noszącą okulary (które często zdejmuje, gdyż uważa, że bardzo ją szpecą). Dzięki swojemu uśmiechowi potrafiła zjednywać sobie ludzi.

Aniela została określona mianem „Kłamczuchy”. Nic w tym dziwnego, ponieważ jej życie pełne było mniejszych lub większych kłamstw. Do Poznania trafiła, by rozpocząć naukę w liceum poligraficznym. Zamieszkała tam u rodziny, którą zalała fałszywymi historiamio swoim życiu. Ukrywała prawdę także w mniej znaczących sytuacjach – np. podczas opieki nad dziećmi.

Anielę cechowała także wielka zaradność i elokwencja. Potrafiła poradzić sobie w każdej sytuacji, nigdy nie tracąc rezonu. Jako Franciszka Wyrobek pracowała w roli pomocy domowej u rodziny Pawełka – mężczyzny jej marzeń – i radziła sobie z tym doskonale. Bohaterka nienawidziła nudy i cały czas starała się poszukiwać jakichś urozmaiceń. Jej wielką pasją było aktorstwo. Zaczytywała się w dramatach, odgrywała sceny przed lustrem. Dzięki wielkiemu poświęceniu udało się jej osiągnąć sukces w swojej ulubionej dziedzinie.

Kłamczucha była osobą bardzo trudną w kontaktach międzyludzkich – krnąbrną, uwielbiającą przekorę. Często zachowywała się pretensjonalnie, sprawiała wrażenie postaci niesympatycznej i niemiłej. Jednakże szybko zorientowała się, że poprzez zmianę podejścia do innych osób, może zyskać sobie ich przychylność.

Józef Kowalik to ojciec Anieli. Wychowywał córkę sam, dosyć surowo,gdyż bardzo chciał nieco zmiękczyć jej trudny charakter.

W skład poznańskiej części rodziny Kowalików wchodzili: Mamert Kowalik, Tosia Kowalik oraz ich dzieci – Romcia i Tomcio (pomysłowe i nieznośne szkraby).

Ciotka Lila jest postacią ekscentryczną – emerytowaną nauczycielką, rozkochanąw sztuce. Cechują ją uszczypliwość i surowość, ale poprzez kontakty z Anielą stała się bardziej otwarta i pogodna.

Pawełek Nowacki jest obiektem westchnień tytułowej bohaterki. To przystojny chłopak, na którego łasym okiem spogląda większość uczennic. Odpowiadał za to jego wygląd – wysoki i szczupły blondyn, o regularnych rysach twarzy, orlim nosie i szafirowych oczach.

Paweł to postać bardzo popularna w szkole. Miał wielu znajomych, którzy w jego towarzystwie czuli się bardzo dobrze. Uważany był za osobę sympatyczną i bardzo pomocną (czemu, w gruncie rzeczy, nie można zaprzeczyć). Jednak tak naprawdę był zakłamany, nieuczciwy i niestały w uczuciach. Nie potrafił odmawiać zainteresowanym nim dziewczynom, przez co wyrządził krzywdę Anieli.

Robert Rojek jest kolegą głównej bohaterki. To chłopak niezwykle poczciwy i uczynny. Z wyglądu był rudy, piegowaty i niewysoki. Wytrwale podkochiwał się w Anieli, chociaż miał świadomość, że jego szanse u niej nie były duże.

Danusia to jedna z dziewczyn zainteresowanych Pawełkiem. Cechowała ją wielka sztuczność, ponieważ pozowała się na wielką i delikatną poetkę. Tak naprawdę była bardzo pretensjonalna i irytująca.

Profesor Dmuchawiec – to bohater bliżej znany z innych części „Jeżycjady”. W „Kłamczusze” pracuje nad inscenizacją „Hamlet”. To właśnie on szczególnie docenia talent aktorski Anieli.

Podobne wypracowania do Małgorzata Musierowicz „Kłamczucha” - bohaterowie. Charakterystyka