Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Mit o Niobe – streszczenie, interpretacja mitu

Niobe była żoną Amfiona, króla Teb. Miała z nim siedmiu synów i siedem córek. Niobe bardzo kochała swe dzieci i była z nich niezwykle dumna. Chełpiła się swoim macierzyństwem, uważała, że wartość kobiety mierzy się ilością dzieci wydanych na świat.

Pewnego dnia spotkała się z Leto - matką Artemidy i Apolla. Niobe szydziła z niej, że ma tylko dwójkę dzieci.  Niobe była przekonana, że jej, jako matce siedmiorga dzieci, należy się większa część niż matce dwójki bogów. Urażona Leto poskarżyła się swoim dzieciom.

Gniew bogów

Artemida i Apollo uznali słowa Niobe za straszną zniewagę i atak na nich. W akcie zemsty Artemida i Apollo zabili strzałami z łuków prawie całe potomstwo Niobe. Ocalała tylko jej jedna córka, która widząc śmierć swego rodzeństwa zzieleniała z rozpaczy. Gdy Niobe wybiegła z pałacu, zaniepokojona krzykami swych pociech, zobaczyła straszny obraz. Jej potomstwo wiło się w przedśmiertnej agonii. Niobe oszalała z rozpaczy, a Zeus zamienił ją z litości w skałę.

Inna wersja tego mitu mówi, że Niobe po prostu skamieniała z rozpaczy. Przemieniona w skałę Niobe znajdowała się na górze Sypillos, z jej wnętrza wciąż płynęły łzy tworząc strumień. Dzieci Niobe czekały na pogrzeb dziesięć dni. Dopiero po tym czasie minął gniew bogów, którzy sami pochowali dzieci Niobe.

Mit o Niobe jako opowieść tragiczna

Mit o Niobe i jej dzieciach jest opowieścią tragiczną. Opowiada o kolejnym wielkim nieszczęściu, które dotknęło władców Teb. Niobe jest powszechnie uznawana za symbol matki rozpaczającej po stracie swych dzieci. Skamieniała Niobe jest częstym tematem wielu malarskich oraz rzeźbiarskich dzieł.

Podobne wypracowania do Mit o Niobe – streszczenie, interpretacja mitu