Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Bolesław Leśmian „Urszula Kochanowska”: w Leśmianowskim teatrze wyobraźni. Omów temat na podstawie wiersza

Bolesław Leśmian przez wielu krytyków i odbiorców jego poezji był uważany za twórcę nietuzinkowego oraz bardzo specyficznego. Światy wykreowane przez niego łączyły w sobie cechy rzeczywistości oraz fantastyki. Ta barwna mieszanka wpływała na atrakcyjność wizji roztaczanych przez poetę.

Wiersz „Urszula Kochanowska” to polemika z „Trenami” Jana Kochanowskiego. To co renesansowy twórca przedstawił w formie konwencjonalnej, zostało ukazane przez Leśmiana w sposób zupełnie inny. Przenosi on nas w sferę niebios, gdzie śledzimy losy dziewczynki. Tym razem nie poznajemy sytuacji lirycznej z perspektywy cierpiącego ojca, ale widzimy ją oczyma Urszuli.

Jest to świat, w którym Bóg okazuje się być przychylnym człowiekowi, o czym świadczy chęć spełnienia pragnień Urszuli. To także kraina, gdzie wszystko jest możliwe. Powstaje dom, niemal identyczny do przybytku znanego dziewczynce z Czarnolasu. Mała dziewczynka potrafi zadbać o swój niebiański majątek, porządkując go, poprawiając swoje suknie. Ta wizja wydaje się być bardzo pozytywną i gloryfikującą życie pozaziemskie.

Jednak wyobraźnia poety nie ogranicza się tylko do optymistycznych przedstawień tego co po śmierci. Największym pragnieniem dziewczynki, która niedawno opuściła świat doczesny, jest ponowna możliwość ujrzenia rodziców. Pragnienie to okazuje się niemożliwym do spełnienia, nawet przez samego Boga. W ten sposób poeta pokazuje, że człowiek, nawet po śmierci, jest w jakiś sposób zakorzeniony w swojej poprzedniej rzeczywistości. Zabiera ze sobą na drugi świat nie tylko wspaniałe wspomnienia, ale także wielką tęsknotę.

Rola wyobraźni poety jest w takiej wizji nie do przecenienia. To dzięki niej powstaje obraz zaświatów, w które możemy wkroczyć wraz z bohaterką (podmiotem lirycznym). Ona maluje obraz Boga, rozmawiającego z małą dziewczynką. Nic nie stoi jej na przeszkodzie do snucia obfitujących w kolory przedstawień. Świat jest barwny i nietypowy, względem prezentowanych wcześniej wizji życia pozagrobowego.

Podobne wypracowania do Bolesław Leśmian „Urszula Kochanowska”: w Leśmianowskim teatrze wyobraźni. Omów temat na podstawie wiersza