Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Bolesław Leśmian „Urszula Kochanowska”: w Leśmianowskim teatrze wyobraźni. Omów temat na podstawie wiersza

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Bolesław Leśmian przez wielu krytyków i odbiorców jego poezji był uważany za twórcę nietuzinkowego oraz bardzo specyficznego. Światy wykreowane przez niego łączyły w sobie cechy rzeczywistości oraz fantastyki. Ta barwna mieszanka wpływała na atrakcyjność wizji roztaczanych przez poetę.

Wiersz „Urszula Kochanowska” to polemika z „Trenami” Jana Kochanowskiego. To co renesansowy twórca przedstawił w formie konwencjonalnej, zostało ukazane przez Leśmiana w sposób zupełnie inny. Przenosi on nas w sferę niebios, gdzie śledzimy losy dziewczynki. Tym razem nie poznajemy sytuacji lirycznej z perspektywy cierpiącego ojca, ale widzimy ją oczyma Urszuli.

Jest to świat, w którym Bóg okazuje się być przychylnym człowiekowi, o czym świadczy chęć spełnienia pragnień Urszuli. To także kraina, gdzie wszystko jest możliwe. Powstaje dom, niemal identyczny do przybytku znanego dziewczynce z Czarnolasu. Mała dziewczynka potrafi zadbać o swój niebiański majątek, porządkując go, poprawiając swoje suknie. Ta wizja wydaje się być bardzo pozytywną i gloryfikującą życie pozaziemskie.

Jednak wyobraźnia poety nie ogranicza się tylko do optymistycznych przedstawień tego co po śmierci. Największym pragnieniem...

Podobne wypracowania