Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Gustav Klimt „Pocałunek” - interpretacja, opis obrazu

Gustav Klimt (1862-1918) był austriackim malarzem i grafikiem, jednym z najwybitniejszych przedstawicieli secesji i modernizmu. W swojej działalności twórczej starał się odrzucić wszelkie konwencje i ograniczenie, dzięki czemu udałoby mu się stworzyć dzieło idealne. Zapoznajmy się z jedną z jego najsłynniejszych prac – obrazem „Pocałunek”.

Dzieło to powstawało w okresie 1907-1908. Widzimy na nim parę kochanków zatopionych w miłosnym objęciu. Bliskość ich twarzy może oznaczać tylko jedno – brakuje ułamków sekund, by ich usta się połączyły. Zakochani znajdują się na zielonej łące, pełnej różnobarwnych kwiatów. Kobieta klęczy, ma zamknięte oczy, a na jej twarzy maluje się wielka rozkosz. Swe dłonie kieruje w stronę ciała ukochanego: jedną obejmuje jego szyję, drugą wplata w silną dłoń. Ze złotego kobierca wystają tylko jej stopy, dłonie, ramię, szyja i twarz. Ciało widzimy z profilu, twarz zwrócona jest w naszym kierunku. Mężczyzna nachyla się ku swej ukochanej, obejmuje ją i zbliża swe usta do ust kobiety.

Szczególną cechą tego dzieła jest bogactwo elementów ozdobnych. Para znajduje się w czymś na wzór złotego kobierca, upstrzonego wielorakimi kształtami i barwami. Na okryciu mężczyzny znajdują się różne figury geometryczne (głównie prostokąty i koła), wypełnione barwami (czarną, białą, szara). Strój kobiety przyozdabiają kwiaty o kolorystyce od czerwieni po fiolet. Na głowach kochanków także znajdują się elementy dekoracyjne – mężczyzna ma zielony wieniec, natomiast w brązowych włosach jego ukochanej pojawiają się liczne kwiaty. Wszystko to zostało przedstawione na ciemnozłotym tle, które przechodzi w różne odcienie tego koloru.

Zmysłowość przedstawionej sceny jest niesamowita. Pomimo że malarz unika odsłaniania nagich ciał, udaje mu się osiągnąć oczekiwany poziom emocji. Dynamiczna postawa pary oraz bogata kolorystyka i ozdobność decydują o tym, iż obraz wręcz emanuje ciepłem. W ten sposób zaprezentowana została wielka moc miłości i namiętności. Szlachetna barwa złota  podkreśla tylko intensywność uczuć, jakie żywią do siebie zakochani. Intensywna i gorąca relacja, mająca miejsce między dwojgiem ludzi, została przedstawiona w sposób minimalistyczny (mamy tylko parę i zielone podłoże), a zarazem bardzo bogaty pod względem licznych ozdobników.

Warto dodać, że Klimt do stworzenia tego obrazu wykorzystywał płatki złota, którymi dekorował dzieło.

Podobne wypracowania do Gustav Klimt „Pocałunek” - interpretacja, opis obrazu