Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Baśnie - jakie przesłanie niosą baśnie? Jaki mają wpływ na rozwój dziecka?

Baśnie to wspaniałe utwory przeznaczone nie tylko dla dzieci. Ale to właśnie one są najczęściej ich czytelnikami.

Zazwyczaj baśnie poznajemy już w okresie dzieciństwa, kiedy to rodzice czytają nam je przed snem. Najbardziej znane teksty napisane są przez Andersena oraz Braci Grimm. Trzeba jednak pamiętać, że baśnie powstały wiele tysięcy lat temu, a dzięki wyżej wymienionym autorom zostały po prostu udostępnione i stały się częścią naszej kultury. Baśnie to bardzo przydatne i pożyteczne teksty. Dzięki nim dziecko poznaje świat z wielu perspektyw. Utwory przedstawiają różnych bohaterów i ich sytuacje życiowe. W ten sposób czytelnik doświadcza nowości, zdaje sobie sprawę, że każdy człowiek żyje inaczej. Czytając historię „ Dziewczynki z zapałkami” ma okazję do wzruszeń, a także złości na niesprawiedliwy świat, odkrywając dzieje „Kopciuszka” może poczuć radość i ulgę, ponieważ bohaterka odnajduje swoje szczęście. Tak jest też w przypadku innych baśni. To typowe dla tych utworów, że podczas ich czytania dziecko przeżywa różne, czasem nawet bardzo skrajne emocje. To ważne, ponieważ w dorosłym życiu każdy z nas zmierzy się także ze złem.

Czytając baśnie możemy utożsamiać z ich bohaterami. W tych tekstach występują postaci pozytywne i negatywne, które zazwyczaj toczą ze sobą walkę. Mimo przeciwności losu i wielu trudności dobro zawsze zwycięża, a zło zostaje ukarane. Myślę, że daje to czytelnikowi poczucie bezpieczeństwo, bo choć świat i ludzie bywają źli, to i tak warto być dobrym człowiekiem. Pozytywni bohaterowie znaleźli miłość, bogactwo, żyli długo i szczęśliwie. Dziecko poprzez baśnie uczy się, jak powinno postępować, odróżnia dobre zachowanie od złego.

Poza tym czytając niesamowite historie przenosimy się we wspaniały, magiczny świat. Poznajemy wróżki, czarownicy, potrafiące mówić ludzkim głosem zwierzęta. Baśnie pobudzają wyobraźnię dziecka, pozwalają mu na oderwanie się od rzeczywistości i przeżycie pięknych przygód.

Czytanie baśni to doskonały sposób na spędzanie wolnego czasu. Chwile spędzone z książką to prawdziwa przyjemność dla dziecka, zwłaszcza, gdy towarzyszą mu rodzice.

Warto czytać baśnie, ponieważ mają wiele wartości, które sprawdzą się także w dorosłym życiu.

Podobne wypracowania do Baśnie - jakie przesłanie niosą baśnie? Jaki mają wpływ na rozwój dziecka?