Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Henryk Sienkiewicz „Krzyżacy” - charakterystyka Zbyszka z Bogdańca

Zbyszko z Bogdańca to jeden z głównych bohaterów powieści Henryka Sienkiewicza, pt.: „Krzyżacy”. Jest bratankiem Maćka, pochodzi z rodu Gradów herbu Tępa Podkowa i mieszka wraz z ojcem w majątku w Bogdańcu. Ma osiemnaście lat i jest rycerzem.

Zbyszko jest bardzo młody, nie wszyscy spośród rycerzy traktują go jak dorosłego mężczyznę. Nosi długie włosy, jest wesoły i spontaniczny. Towarzyszy Maćkowi w wojennych wyprawach i podróżach. Od dziecka wykazywał się siłą, pomysłowością i odwagą. Ma powodzenie wśród dziewcząt, wystrojony w najlepsze szaty olśniewa urodą i zawstydza nią nieśmiałą Danusię.

Zbyszko to rycerz z krwi i kości. Zna wszystkie obyczaje dworskie, zaskakuje obyciem i wysoką kulturą osobistą oraz doskonałymi manierami. Według starego obyczaju ślubuje wierność Danusi i ślubu dochowuje – do samej śmierci dziewczyny broni jej honoru, czci ją i dba o jej bezpieczeństwo. Zachwycony urodą młodziutkiej dwórki księżnej Anny – Danuty – z miejsca proponuje jej swoją opiekę. Jest radosny i pełen życia. Sprzeciwia się jednak swojemu wujowi, który wolałby, aby Zbyszko zamiast Danusi poślubił Jagienkę.

Zbyszko jest jednak także porywczy; rzuca się do walki z krzyżackim posłem, za co ten żąda przeprosin. Dumny rycerz odmawia, trafia do więzienia i zostaje skazany na karę śmierci. Uratowany przez Danusię w dniu egzekucji pozostaje jej wierny, chce jej służyć i być jak najbliżej niej – towarzyszy orszakowi księżnej, postępując niezgodnie z wolą stryja, który chce wrócić do Bogdańca, żeby zająć się gospodarstwem. Krzepki i energiczny rycerz był także świetnym myśliwym, czym zaimponował Jagience, córce Zycha ze Spychowa. Mimo że zarówno Maćko, jak i ojciec Jagienki chcieli, żeby młodzieniec pojął ją za żonę, Zbyszko tęsknił za Danusią. Wyjechał więc do Ciechanowa, a później Przasnysza, gdzie zobaczył się z ukochaną, która na nowo zachwyciła go swoim wdziękiem. Zakochani potajemnie wzięli ślub.

Juranda ze Spychowa, ojca Danusi, który nie chciał wydać za niego córki, przekonał do siebie ratując go z zasypanego śniegiem powozu. Gdy dowiedział się o porwaniu żony, natychmiast udał się do Spychowa, a stamtąd na dwór księcia Janusza Radziwiłła. Tam stoczył bohaterski pojedynek z Rotgierem, który oczernił Juranda przed władcą. Zrozpaczony wyruszył poszukiwać żony. Świadomy nieuczciwości Krzyżaków, pomagał Żmudzinom w powstaniu. Troskliwy i zmartwiony zdrowiem Danusi czuwał przy jej posłaniu. Po śmierci żony wyrusza do Malborka, aby odbić Maćka wziętego przez Krzyżaków do niewoli. Później rusza na wojnę, gdzie dowodzi swojego męstwa. Po powrocie poddaje się opiece Jagienki, odwzajemnia jej miłość. Rycerz bierze udział w bitwie pod Grunwaldem. Po zwycięstwie wraca do Bogdańca i prowadzi szczęśliwe życie w otoczeniu żony i dzieci.

Zbyszko z Bogdańca to rycerz idealny, przestrzegający etosu rycerskiego i wypełniający obowiązki wobec ojczyzny. Odznacza się odwagą, lojalnością, wiernością. Jest doskonałym myśliwym i opiekuńczym mężem oraz posłusznym obywatelem, służącym ojczyźnie z pełnym poświęceniem.

Podobne wypracowania do Henryk Sienkiewicz „Krzyżacy” - charakterystyka Zbyszka z Bogdańca