Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania
weekendowo.pl
Strona główna Język polski Stefan Żeromski „Dzienniki” - opracowanie

Stefan Żeromski „Dzienniki” - opracowanie

Żyjemy w czasach, w których obieg informacji, zapisywanie danych, przesyłanie wiadomości oraz nieustanne dokumentowanie wydarzeń jest na porządku dziennym. Jednak nie zawsze tak było. Dzisiaj badacze prowadzą zakrojone na szeroką skalę badania mające na celu odkrycie, jak dany pisarz spędzał czas, co robił lub kogo spotykał, studiując na zagranicznym uniwersytecie.

Badania takie pozwalają lepiej zrozumieć twórczość danego artysty, gdyż rzucają światło na wpływy, prądy i znajomości, które mogły przyczynić się do ukształtowania stylu pisarskiego czy światopoglądu.

Jednak nie zawsze możemy liczyć na tego typu odkrycia. Czasem nie ma źródeł, z których moglibyśmy się dowiedzieć czegoś o życiu i twórczości pisarza. Wtedy można mieć nadzieję, że autor, oprócz swoich powieści czy wierszy, zajmował się także pisaniem dzienników.

Rzucają one często odmienne światło na twórczość pisarza. Jednak trzeba mieć się na baczności i podchodzić do opisywanych wydarzeń z dystansem.

Jednym z pisarzy, którzy prowadzili dzienniki był Stefan Żeromski. Pisał je między osiemnastym a dwudziestym siódmym rokiem życia, a więc w latach 1882–1891. Już wtedy daje się zauważyć talent, z jakim Żeromski...

Podobne wypracowania