Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Gustaw Morcinek „Łysek z pokłady Idy” - charakterystyka bohaterów

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Łysek - piękny i rozumny koń, którego inżynierowie kopalni „Gwido” postanowili zwieść do podziemnego chodnika w pokładzie Idy, by tam ciągnął wagoniki napełnione węglem. Okazał się bardzo inteligentnym zwierzęciem, które w mig pojmowało swoje obowiązki i sposób, w jaki może wykonywać je dobrze i wygodnie dla siebie. Łysek wzbudzał ogromną sympatię u całej załogi kopalni, stając się przedmiotem jej zachwytów nad własnym sprytem i przemyślnością, za które górnicy nagradzali go kawałkami chleba i cukru. Nie szczędził własnego trudu, wiernie stąpając u boku swego „współpracownika” w osobie Kuboka. Szybko przyzwyczaił się też do panujących w kopalni ciemności i nauczył się znajdować w nich wszystko, czego potrzebował, co okazało się szczególnie przydatne po kilku miesiącach od zwiezienia go z powierzchni – gdy zaczął ślepnąć. W finale okazał się również bohaterem, wyciągając Kuboka spod zawalonego chodnika, za co inżynier kopalni kazał wywieźć go na powierzchnię.

Kubok - „krzywy” górnik, który pracował z Łyskiem przy wywożeniu węgla z pokładu Idy. Szybko zaprzyjaźnił się z koniem, prowadząc z nim niekończące się dyskusje, przy których niezmiennie nie...

Podobne wypracowania